Ossowski „Panteon Bohaterów” leżący na terenie „Sanktuarium Narodowego” ubogacił się wczoraj o pomniki ks. Ryszarda Rumianka, rektora UKSW oraz ministra Aleksandra Szczygło. Ofiar z 10 kwietnia 2010 r.
Podwarszawski Ossów do tej pory był znany z odbywającej się tam co roku 15 sierpnia inscenizacji rekonstrukcyjnej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Jednak w 2010 roku lokalni samorządowcy z PiS wymyślili, by stworzyć tam „Dolinę Smoleńską”.
To się naprawdę dzieje! Ossów pod Warszawą. Sanktuarium Smoleńskie. Przybyli właśnie dwaj nowi „bohaterowie” https://t.co/ypGgx1W6iw. pic.twitter.com/QKXMQEm8Or
— Strajk.eu (@strajkeu) 9 kwietnia 2017
Najpierw z inicjatywy proboszcza z pobliskiej Kobyłki ks. Jana Andrzejewskiego i lokalnego działacza PiS Ryszarda Walczaka posadzono w niej 96 dębów, a potem zaczęto stawiać popiersia osób, które zginęły w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku.
Z czasem, za sprawą patronatu abp. Henryka Hosera i prezesa Jarosława Kaczyńskiego, nadano „Dolinie” status Sanktuarium Narodowego, a popiersiom rangę Panteonu Bohaterów.
Do wczoraj w Panteonie było 14 pomników. Swoje popiersia mieli tam m.in. Lech Kaczyński, Tadeusz Płoski, Ryszard Kaczorowski, Franciszek Gągor, Andrzej Błasik, Wojciech Lubiński, Maciej Płażyński, Miron Chodakowski, Anna Walentynowicz i Janusz Kurtyka. Wczoraj do kolekcji doszli Aleksander Szczygło i Ryszard Rumianek. Oczywiście odsłonięciu towarzyszyły uroczystości państwowo-religijne.
Według Słownika Języka Polskiego bohater to „osoba, która odznaczyła się męstwem”. W definicji męstwa wciąż nie ma wzmianki o byciu ofiarą wypadku komunikacyjnego.