Wybory prezydenckie w Korei Południowej były pilnie śledzone przez niemal wszystkie media poza polskimi. Niewykluczone, że wygrana Moon Jea-ina doprowadzi do drastycznych przewartościowań. Liberałowie, których reprezentuje uznawani są stronnictwo pro-chińskie.

Zwycięstwo Jae-ina, które jest niemal pewne po przeliczeniu ponad 80 proc. głosów, nie powinno być dla nikogo wielką niespodzianką. Już w poprzednich wyborach była prezydent tego państwa, odchodząca w atmosferze niebywałego skandalu Park Geun-hye, pokonała go bardzo niewielką liczbą głosów. Po tym jak okazało się, iż za jej kadencji decyzje podejmowane były w oparciu o głupawe mistyczne rytuały podszyte gigantyczną korupcją, kontrkandydaci Jae-ina mieli niewielkie szanse.

Kolejnym elementem układanki jest geopolityczne napięcie w regionie wywołane przez zapowiedzi Donalda Trumpa i jego groźby wobec KRLD i częściowo Chin. Zwycięzca obecnych wyborów opowiadał się w trakcie kampanii za podjęciem natychmiastowych kroków zmierzających do porozumienia z Pjongjangiem i Chinami. Jest to tym bardziej istotne, że w Korei Południowej ustawiane są amerykańskie instalacje militarne, w tym znana także z polskiego podwórka „tarcza antyrakietowa”.

Moon Jae-in zapowiedział również walkę z nierównościami społecznymi i reformę tzw. chaebols, przemysłowych latyfundiów zarządzanych przez najbogatsze rodziny.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Rosja: Putin głosi „wartości rodzinne” i zapowiada duże wydatki

Przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi w Rosji, prezydent Władimir Putin zapowiedział…