Od niemal siedmiu miesięcy Kraśnik stał się symbolem wstecznictwa. Podjęte jesienią zeszłego roku przez miejscowych radnych uchwały sprzeciwiającej się wprowadzeniu standardu 5G ośmieszyły miasto. Wcześniej, w 2019 roku radni większością głosów przyjęli uchwałę o „powstrzymaniu ideologii LGBT”, wywołując skandal.

Ale na ośmieszeniu i kompromitacji się nie skończyło. Z Kraśnikiem zakończyły współpracę europejskie miasta partnerskie a także zablokowano wypłatę funduszy norweskich. Pisaliśmy o tym.

Co pomogło radnym otrzeźwieć?

Być może po prostu włodarze miasta doszli do wniosku, że naruszanie praw człowieka i wprowadzenie dyskryminujących aktów prawnych to wstyd i hańba. To by dobrze świadczyło o ich umiejętności odżegnania się od poglądów, będących blamażem. Jest jednak jeszcze jedna wersja. Radnymi powodowała nie tyle samokrytyczne spojrzenie na ich działalność, ale umiejętność liczenia. Kraśnik w 2019 roku przeszedł do II etapu ubiegania się o fundusze norweskie. To kwoty na rozwój polskich miast. W 85 proc. ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG (specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na lata 2014–2021) oraz w 15 proc. – z budżetu państwa. Finansowania oddzielnych projektów mogło być w wysokości od 3-10 mln euro i do 100 proc. wartości projektu. Takie kwoty Kraśnik mógł stracić, gdyby upierał się przy swych homofobicznych uchwałach.

Dyskryminacyjna uchwała uchylona

29 kwietnia radni Kraśnika po raz kolejny głosowali na odrzuceniem uchwały o ,,powstrzymaniu ideologii LGBT”. Ty razem skutecznie. Dziewięciu radnych głosowało za odrzuceniem jej w całości, a sześciu upierało się, by Kraśnik pozostał symbolem walki z „ideologią LGBT”. Ta grupa radnych wciąż jest wierna, jak się zdaje, sformułowaniu, które padło w 2019 roku: „ideologia lesbijek, gejów, biseksualistów i transwestytów to program ateizacji, deprawacji przez seksualizację”. (cytuje je interia.pl).

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Kolejne zabójstwo policyjne w USA: ofiarą inwalida na wózku [wideo]

Legendarna, wręcz stereotypowa łatwość z jaką amerykańscy policjanci sięgają po broń znala…