Dziś w Michałowie odbyła się wspólna konferencja prasowa Grupy Granica, władz gminy, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Rzecznika Praw Obywatelskich. Na dniach powstanie tu punkt pomocy humanitarnej.
Punkt zacznie działać całodobowo w poniedziałek, 8 listopada. Dyżurować w nim będą członkowie Pokojowego Patrolu – grupy wolontariuszy działającej przy WOŚP w trakcie różnego rodzaju akcji. Całość realizowana będzie w ścisłym reżimie sanitarnym, a dyżury będą się odbywać w systemie 12 godzinnym czytamy na stronie WOŚP.
Decyzja o otworzeniu punktu pomocy w Michałowie zapadła jednogłośnie, mimo różnych frakcji politycznych w samorządzie, mówił wójt Michałowa Marek Nazarko. Podczas konferencji zapewniał o apolityczności działań, czego dowodem ma być punkt pomocy humanitarnej w Michałowie.
Punkt będzie magazynem, „w którym medycy i organizacje pozarządowe udzielające pomocy uchodźcom na granicy będą mogły zaopatrzyć w materiały przydatne w ich pracy (medyczne materiały zużywalne, podstawowe sprzęty medyczne, jedzenie, woda itp.). W swoich działaniach WOŚP skupia się na wyposażeniu i akcesoriach medycznych oraz podstawowych środkach spożywczych, zapewnionych m.in. przez współpracujące z Fundacją firmy. Orkiestra nie planuje zbiórki odzieży czy środków czystości ani też organizacji zbiórki pieniędzy z przeznaczeniem na przygraniczne działania.” piszą na stronie WOŚP organizatorzy.
-Doceniam inicjatywy i wysiłki organizacji pozarządowych niosących pomoc. Występowałem o dopuszczenie przedstawicieli mediów w rejony przygraniczne. Żaden człowiek na terenie RP nie może być pozbawiony swoich praw, ani pozostawiony bez wsparcia w sytuacji, gdy naruszana jest jego godność- pisał o inicjatywie Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.
-Wolontariusze będą tu na miejscu w ośrodku, nie będą w terenie. Żadnej papierologii, tylko udzielanie pomocy. Będziemy też kompletować plecaki przeżycia, z jedzeniem, piciem, kocami NRC, które będziemy przekazywać organizacjom pracującym w terenie- mówił Jerzy Owsiak, założyciel WOŚP podczas konferencji prasowej.
Zaapelował do wszystkich organizacji, do włączenia się w pomoc. Wspólnie z Orkiestrą działa też Polski Czerwony Krzyż, który już od kilku tygodni zajął się sortowaniem darów i przekazywaniem gotowych pakietów organizacjom pracującym w terenie i dostarczającym pomoc bezpośrednio do poszkodowanych.
Obecny na miejscu RPO Marcin Wiącek mówił o swoich wizytach w placówkach straży granicznej, gdzie rozmawia z funkcjonariuszami i migrantami, starając się monitorować sytuację. Zapytany przez dziennikarza podczas konferencji o legalność udzielanej przez mieszkańców pomocy, zapewnił że nie wyobraża sobie, żeby polski sąd wymierzył karę komuś kto ratuje życie i zdrowie drugiego człowieka. Niestety „push back” również jest zgodny z przepisami. -Problem leży w regulacjach prawnych- mówił Rzecznik Praw Obywatelskich.
Palestyńczycy się jednoczą
W rozmowach w Pekinie wzięło udział 14 organizacji działających w Palestynie. Główni gracz…