Międzynarodowa Komitet Obrony Dziennikarzy wezwała władze Ukrainy i prezydenta Piotra Poroszenkę, by zaprzestali prześladowania dziennikarzy holdingu medialnego „Vesti”, należącego do byłego ministra w rządzie Janukowycza, Aleksandra Klimenki, podejrzewanego o wielomilionowe nadużycia.

www.flickr.com/photos/atlanticcouncil/

Prokurator generalny Ukrainy Anatolij Matios napisał na swoim profilu w FB, że organa porządkowe przeprowadziły ponad 180 rewizji w pomieszczeniach centrum biznesowego „Guliwer”, należącego do Klimenki. W tym samym budynku znajdowały się też lokale holdingu informacyjnego „Vesti”, w tym radia o tej samej nazwie. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował, że działania służb porządkowych nie mają związku z działalnością z pracą dziennikarzy.

Innego zdania jest jednak Komitet Obrony Dziennikarzy, który zaprotestował przeciwko wspomnianym rewizjom.

„Kiedy prokurator wojskowy wysyła elitarne oddziały wojskowe z automatami do siedziby radia i przeszukiwane są telefony komórkowe dziennikarzy, to przyczyna tego może być tylko jedna – to próba zastraszenia i poważne zagrożenie dla wolności prasy. Wzywamy władze Ukrainy do zaprzestania prześladowań dziennikarzy i utrudniania łączności ze swoimi źródłami informacji”, napisano w apelu KOD. Przedstawiciele organizacji dziennikarskiej są tym bardziej zbulwersowani wspomnianymi wydarzeniami, że miały one miejsce zaledwie kilka dni po spotkaniu przedstawicieli Komitetu Obrony Dziennikarzy z prezydentem Poroszenko, na którym rozmawiano o braku postępu w śledztwie dotyczącym zabójstwa ukraińskiego dziennikarza Pawła Szeremeta w lipcu 2016 roku.

(wykorzystano materiały RIA Novosti)
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…