Władze Poznania wykazały się rzadką w Polsce przychylną postawą dla środowiska LGBT, zgadzając się, by na trzy dni w przestrzeni publicznej zawisły tęczowe flagi. Ten „błąd” szybko jednak „naprawili” miejscowi wandale.

Aktywista Grupy Stonewall zawiesza tęczową flagę / fot. Grupa Stonewall
Aktywista Grupy Stonewall zawiesza tęczową flagę / fot. Grupa Stonewall

Tęczowe flagi na miejskich słupach miały towarzyszyć 13. edycji Marszu Równości w Poznaniu. Organizatorzy z Grupy Stonewall zawiesili część z nich wczoraj po południu. Jeszcze w nocy przekonali się, że homofobia w mieście nie śpi. Żadna z flag nie dotrwała do rana.

Policja wylegitymowała już sześcioro sprawców wandalizmu, którzy niszczyli lub kradli flagi. Jedna osoba miała przy sobie dwie. Aby wszczęte zostało postępowanie o wykroczeniu, organizatorzy wydarzenia muszą zgłosić zawiadomienie o kradzieży. Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall zapowiedział, że tak właśnie się stanie.

Grupa nie dysponuje taką liczbą tęczowych flag, by w czasie marszu wisiały w takiej liczbie, jak pierwotnie zakładano. Ostatecznie pojawią się ponownie na al. Niepodległości, na części trasy manifestacji i obok miejsca pikniku, którzy trwa od 10. Organizatorzy apelują również o to, by potraktować wandalizm jako dodatkową zachętę do przyjścia na marsz. Spodziewają się, że w tym roku frekwencja będzie jeszcze wyższa niż rok temu, gdy manifestowało ok. tysiąca osób LGBT i ich przyjaciół.

Pewne jest również to, że demonstrować będą także osoby, które solidaryzują się raczej z wandalami niszczącymi flagi. Zgłoszony został protest Wiernych Polsce przed budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego. Policja nie wyklucza również, że na trasie pochodu pojawią się kontrmanifestanci.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
    1. …a dla uczestników marszu przewidujesz pasiaki, różowe trójkąty i zadrutowane miejsca odosobnienia?

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Seria zabójstw politycznych w Meksyku. Mafia przeciw lewicy

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy w Meksyku doszło do 64 morderstw działaczy społecznych …