W Poznaniu powstanie mieszkanie interwencyjne dla osób LGBT w kryzysie bezdomności. To projekt pilotażowy, finansowany przez miasto. Właśnie ogłoszono konkurs na realizacje zadania publicznego, do którego mogą się zgłaszać organizacje. Na realizację zadania miasto przeznaczy 60 tysięcy złotych.

Środowiska aktywistyczne i LGBT od dawna zgłaszały konieczność otwarcia w Poznaniu punktu interwencyjnego dla osób dotkniętych wykluczeniem. Po wielu miesiącach miasto zdecydowało się na uruchomienie projektu pilotażowego, który ma pokazać czy taka pomoc jest potrzebna.

-Co się teraz wydarzy? (…) Po rozstrzygnięciu konkursu powstanie specjalne mieszkanie, w którym jednocześnie będzie mogło przebywać kilka osób. Oprócz tego powstanie specjalny raport, dzięki któremu miasto dowie się, jaka jest rzeczywista skala problemu i jakie zasoby powinno zabezpieczyć w przyszłości, aby pomagać osobom LGBT+ w kryzysie bezdomności.- piszą na swoim profili aktywiści grupy Stonewall, zajmujący się tematem LGBT. Inicjatywę wsparł również poseł Franek Sterczewski.

Mamy to! Poznań sfinansuje mieszkanie wspomagane dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności! ?️‍?

To realizacja postulatu,…

Opublikowany przez Grupa Stonewall Czwartek, 4 lutego 2021

W Polsce dziś są tylko dwa hostele interwencyjne dla osób LGBT. Jeden w Łodzi i jeden w Krakowie. Oba zazwyczaj mają komplet mieszkańców, więc każde kolejne tego typu miejsce jest potrzebne.

Poznańskie mieszkanie interwencyjne, w którym będzie mogło mieszkać kilka osób zacznie działać od 1 kwietnia do 31 grudnia.

Osoby LGBT bardzo często są dotknięte wykluczeniem przez społeczeństwo, a nawet przez najbliższą rodzinę. To powoduje, że mogą znaleźć się w kryzysie bezdomności i potrzebować tymczasowego wsparcia żeby stanąć na nogi. Hostele interwencyjne są niezbędne w realizacji tego zadania.

– Osoby mogą liczyć na dach nad głową i pomoc psychologiczną. Pobyt w hostelu trwa średnio kilku miesięcy- to czas na terapię, szukanie pracy, naukę samodzielności i odpowiedzialności. Im krócej osoby będą przebywać na ulicy, tym szybciej uda im się wrócić do społeczeństwa- mówi Monika Doroszkiewicz, szefowa jednego z hosteli dla osób dotkniętych wykluczeniem z rozmowie z naszym portalem.

Aktywiści Stonewall liczą na to, że mieszkanie interwencyjne z projektu tymczasowego, stanie się miejscem gdzie stale będzie można otrzymać wsparcie i nie zniknie z mapy Poznania. Prezydent Jacek Jaśkowiak wykonał ważny gest, i na mocy autopoprawki przekazał na projekt 50 tys. zł do budżetu miasta. Mieszkanie to zaledwie kropla w morzu potrzeb, ale to doskonały początek i realna pomoc dla osób w kryzysie.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…