Pracownicy zakładów Azoty Koltar walczą o podwyżkę. Sprzeciwiają się również planowanym zwolnieniom, które uderzyłyby w najstarsze osoby zatrudnione w tym miejscu.

Spór zbiorowy w Azotach Koltar (dawniej CTL Kolzap, przed transformacją oddział kolejowy Zakładów Azotowych) został zarejestrowany pod koniec czerwca. Nie bez problemów – jak dowiedział się Portal Strajk, kierownictwo firmy w kontaktach ze związkowcami kwestionowało możliwość założenia sporu zbiorowego przez przewodniczącego międzyzakładowej komisji Wolnego Związku Zawodowego Walka. Ostatecznie jednak spór ruszył, planowana jest mediacja. Jeśli ona nie da rezultatu – zakład, działający w Puławach, zostanie oflagowany.
Azoty Koltar, spółka córka Grupy Azoty, zatrudniają ok. 120-130 osób. Do WZZ Walka przystąpiło ok. 30-40, ale nowe zgłoszenia wciąż napływają.

O co walczą pracownicy?

W ramach sporu zbiorowego załoga Azotów Koltar żąda podwyżki w wysokości 250 zł. Zgadza się natomiast na to, by w sprawie zasilenia funduszu socjalnego we wrześniu 2021 r. kwotą po 1000 zł na pracownika wrócić do negocjacji z zarządem.

Jak dowiedział się Portal Strajk, WZZ Walka nie zamierza również godzić się na zwalnianie z pracy starszych członkiń załogi. Chodzi o pracownice biurowe, niektóre związane z Kolzapem, a potem Azotami Koltar od lat siedemdziesiątych, obecnie objęte już ochroną przedemerytalną. Firma teoretycznie likwiduje ich stanowiska pracy, ale jak dowiedział się Portal Strajk, na nowe, w rzeczywistości bliźniaczo podobne stanowiska potrafi przyjmować nowych pracowników z Tarnowa. WZZ Walka wzywa wszystkich zagrożonych zwolnieniem, by zgłaszali się do związku i deklaruje ich obronę.

Z kolei w sprawie wysokości nagrody dla pracowników (łączna nagroda roczna, świąteczna plus za pracę w czasie pandemii COVID-19) związek akceptuje propozycje prezesa. Zgadza się, by gratyfikacja wyniosła 2200 zł. Kością niezgody pozostaje comiesięczna podwyżka.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…