Site icon Portal informacyjny STRAJK

W Rosji od 1 lipca wchodzi w życie prawo o upadłości konsumenckiej

www.flickr.com/photos/mariano-mantel/

Coraz większe trudności rosyjskiej gospodarki odbijają się na kredytobiorcach. Państwo interweniuje.

Prawo o upadłości konsumenckiej Duma Państwowa przyjęła w grudniu 2014 r. ale zacznie ono działać dopiero od 1 lipca. W sama porę, coraz więcej Rosjan na problemy ze spłatą kredytów. Najpierw w grudniu skokowo spadła wartość rubla, a większość kredytów hipotecznych była udzielana w dolarach właśnie, potem sytuacja nieco się uspokoiła, ale kurs rubla nie wrócił do tego z czasów sprzed wprowadzenia sankcji. Stąd grupa przestających spłacać swe zobowiązanie rośnie lawinowo.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej, po wykorzystaniu przewidzianych procedur naprawczych, przewiduje sprzedaż majątku dłużnika w celu zaspokojenia wierzycieli. Wyjmuje jednak spod zajęcia kilka istotnych dla dłużnika rzeczy: nie wolno pozbawić dłużnika jedynego mieszkania, nie wolno też zlicytować ubrań, a także, co ważne dla farmerów, pszczół, królików, bydła hodowlanego oraz stodoły. Po zakończeniu procedury komorniczej bankructwo uważa się za zakończone, nawet jeśli wierzyciele nie zostali w pełni zaspokojeni. Przez kolejne 5 lat nie można stać się powtórnie bankrutem.

Prawo o upadłości konsumenckiej jest bardzo na czasie. Według danych rosyjskiego GUS, realne dochody Rosjan w ciągu ostatniego roku zmniejszyły się o 13 proc., poziom ubóstwa wzrósł z 11 do 16 proc.. Eksperci uważają, że z procedury upadłości konsumenckiej może chcieć skorzystać setki tysięcy ludzi. Elena Dokuchajeva z Sekvoya Credit Consolidation oblicza, że bankrutami może być ponad 100 tysięcy ludzi, czyli 1,75 proc. ogólnej wartości kredytobiorców. Ogólna wartość przeterminowanych kredytów wynosi 783,9 miliarda rubli. Są jednak i eksperci, którzy oczekują, że w bankructwo ucieknie ponad 300 tysięcy ludzi.

Exit mobile version