Policja w Galveston w Teksasie od wczoraj kaja się pokazowymi przeprosinami po tym jak media społecznościowe obiegło zdjęcie, na których dwóch jej funkcjonariuszy poprowadził czarnego mężczyznę ulicami miasta na linie.
To nie zdjęcia do drugiej części filmu Django. Ta sytuacja miała miejsce naprawdę w 2019 roku, w portowym mieście Galveston nad Zatoką Meksykańską.
43-letni Donald Neely, według relacji bliskich jest człowiekiem bezdomnym. Cierpi też na poważne zaburzenia psychiczne. Kilka dni temu został aresztowany przez policję, bo dopuścił się naruszenia jednej z największych amerykańskich świętości – wtargnął na własność prywatną. Oznacza to tyle, że Neely po prostu nocował na terenie, którego właściciel uznał za stosowne zaalarmować władze.
Mężczyzna został aresztowany, po czym policjanci, jadąc na koniach prowadzili go przez miasto na postronku. Neely miał ręce związane z tyłu.
Zatrzymany został upokorzony w odrażający sposób.
Kiedy zdjęcie wypłynęło na portale społecznościowe, pojawiło się pod nim zatrzęsienie komentarzy, których autorzy wyrażali oburzenie.
„Trudno w to uwierzyć. Jakby złe duchy ktoś wypuścił. W tym kraju dzieje się naprawdę źle” – napisała Ruth Smith.
„Mamy rasistę w Białym Domu, więc ten okropny obraz nie jest dla mnie zaskoczeniem” – stwierdził Chris Madison.
Do sprawy odniosła się też Adrienne Bell, kandydatka Partii Demokratycznej w wyborach do Kongresu. „Ciężko to zrozumieć. Zdjęcie zrobione w Galveston jest prawdziwe. Potrzebne są szybkie działania, aby nikt nie był poniżany w ten sposób, a procedury aresztowania były uczciwe, sprawiedliwe i humanitarne” – napisała na Twitterze.
Szef policji Galveston, Vernon Hale, potwierdził, że zdjęcia są autentyczne.
„Przede wszystkim muszę przeprosić pana Neely za to niepotrzebne upokorzenie” – powiedział dodając, jednak, że prowadzenie na postronku jest „Wyszkoloną techniką i najlepsza praktyka w niektórych scenariuszach.”
„Uważam, że nasi oficerowie wykazywali w tej sprawie niewłaściwy osąd i mogli czekać na jednostkę transportową w miejscu aresztowania” – dodał Hale, zapewniając, że zasady określające używanie prowadzenia na linie zostaną zmienione, a funkcjonariusze wysłani na szkolenia.
Dowódca oznajmił też, że policjanci nie zostaną zwolnieni, bo „nie mieli żadnych złych zamiarów w momencie aresztowania”.
Takie tłumaczenia nie przekonują strony społecznej. „To jest rok 2019, a nie 1819”, powiedział dla Houston Chronicle James Douglas, prezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Popierania Ludności Kolorowej.