Upomnieli się o wyższe pensje, walczyli solidarnie, grozili strajkiem. Opłaciło się. Związkowcy z organizacji działających w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu poinformowali o wzroście wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych w spółce. 

Co najważniejsze, przelewy z wynagrodzeniami zwiększonymi o wywalczoną część znajdą się na kontach pracowników już w tym miesiącu. Natychmiastowe spełnienie postulatów było jednym z żądań i udało się z powodzeniem je przeforsować.

Jak powiedział Jan Baran, wiceprzewodniczący „Solidarności” w PKM w Sosnowcu, w lipcu wynagrodzenia zasadnicze osób zatrudnionych w biurach wzrosły o 168 zł brutto. Natomiast stawki godzinowe pozostałych pracowników zostały podniesione o 1 zł, czyli o także o ok. 168 zł brutto, miesięcznie.

– Wraz z podwyżkami stawek zasadniczych wzrosną też pochodne, takie jak dodatek stażowy, premia, dodatek za pracę w porze nocnej i dodatek za pracę w niedziele i święta – powiedział Baran dla Trybuny Górniczej.

Nie jest to jedyne zwycięstwo pracowników branży transportu miejskiego na Śląsku w ostatnim czasie. W czerwcu podobne porozumienie płacowe weszło w życie w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej Katowice.  W tamtym przypadku związki zawodowe też wynegocjowały podwyżki stawek godzinowych kierowców i mechaników o 1 zł brutto, natomiast pracownicy administracji otrzymali podwyżkę wynoszącą 170 zł miesięcznie. Po raz pierwszy wyższe wypłaty wpłynęły na ich konta na początku lipca.

Związkowcy podkreślają, że podwyżki są obecnie koniecznością.

– Będziemy się starali dalej negocjować. Jeśli ludzie w naszej firmie nie zaczną dużo lepiej zarabiać, to po prostu zaczną szukać innej pracy – zaznacza Józef Kuśmierczyk, dodając, że wysokość podwyżek nie powaliła na kolana pracowników, którzy  zapowiedzieli już kolejny etap sporu zbiorowego.

PKM w Sosnowcu zatrudnia 850 pracowników, a PKM Katowice ponad 800 osób.

paypal
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wyzyskiwacze już nie przyoszczędzą na umowach zlecenie. Od 2022 roku śmieciówki będą oskładkowane

Od 1 stycznia 2022 roku wszystkie umowy cywilnoprawne mają zostać oskładkowane  – po…