Aktywiści lokatorscy, miejscy i lewicowi skutecznie zablokowali dziś na Żoliborzu eksmisję 50-letniej niepełnosprawnej kobiety. Lokatorka miała trafić do lokalu tymczasowego położonego na piętrze, bez windy, co oznaczałoby pozbawienie jej możliwości wychodzenia z domu. Wśród blokujących był m.in. przyszły poseł Lewicy, zdeklarowany socjalista Maciej Konieczny.

Wyrok w sprawie eksmisji kobiety z mieszkania przy ul. Krajewskiego 2A, w pobliżu warszawskiego Dworca Gdańskiego, zapadł wiele lat temu. Kobieta jest niepełnosprawna fizycznie i psychicznie – jak relacjonował mediom Maciej Konieczny, popadła w długi nie ze swojej winy. Jako że nie jest w stanie się samodzielnie poruszać, umieszczenie jej w lokalu na piętrze, w budynku bez windy, oznaczałoby odebranie jej możliwości wychodzenia na zewnątrz. Eksmisję przeprowadzał komornik Ryszard Moryc, którego doświadczony działacz lokatorski Piotr Ciszewski opisał na Facebooku jako człowieka wykonującego takie eksmisje, których nie chcą podejmować się nawet jego koledzy.

Komornik Moryc znany jest ze swej brutalności, jedyne zdjęcia, jakie można znaleźć na szybko, przedstawiają go uśmiechniętego w asyście sporych grup policji. I tym razem policjanci chcieli z początku przebić się przez naszą żywą barykadę – opowiada współpracownik Portalu Strajk i aktywista Związkowej Alternatywy Wojciech Łobodziński, który brał udział w blokadzie. Jak relacjonuje, napiętą atmosferę tylko w części zmniejszyła obecność Macieja Koniecznego oraz asystenta posła Pawła Lisieckiego (PiS) i to, że podjęli oni negocjacje w lokalu z komornikiem, przedstawicielką zarządcy nieruchomości oraz rady dzielnicy Żoliborz.

Obecność rozpoznawalnych twarzy oraz mediów tylko częściowo skłoniła komornika i policję do spuszczenia z tonu. – Od policjanta można było usłyszeć o „przygodzie życia jaka czeka nas na komendzie”, natomiast komornik Moryc wspomniał o karetce, która jest tu ze względu na nasze przyszłe obrażenia, jeśli się nie wycofamy. Było to pierwsze takie moje doświadczenie na blokadzie eksmisji, zazwyczaj komornicy odpuszczali, gdy tylko widzieli nasz opór, z pewnością nie starali się aż tak eskalować konfliktu – mówi Łobodziński.

Blokada, w której brało udział ok. 25 osób m.in. z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Komitetu Obrony Praw Lokatorów, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, skłotu Przychodnia, stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz dwóch działaczy partii Lewica Razem, zakończyła się ostatecznie połowicznym sukcesem obrońców. Lokatorka będzie musiała opuścić mieszkanie dopiero za dwa tygodnie. Zanim to nastąpi, strona społeczna oceni stan lokalu, który zaproponuje jej miasto.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Rozumiem, że pan Maciej wkrótce będzie miał immunitet poselski. Policja chce sobie tak posłami szarpać? Radziłbym uważać.

  Brawo dla naszych obrońców.

  1. Prezentujesz typowy dla ,,naszyzmu” kalizn prawny. Wyrok – był. Nie udało się go zmienić.
   trzeba go wykonać.
   Prawo jest jedno dla wszystkich! A jeżeli uważacie, że popełniono błąd – należy korzystać z zapisów prawa, a nie samowolnie utrudniać jego egzekucję.
   Dura leź sed lex – jak mawiano w starożytnym Rzymie.

  2. Kolego Skąpsionie, Szanowny Kolega nie raczyłeś zauważyć, że ostatnio prawo (to oczywiście z duraleksu) nie dotyczy wszystkich obywateli na zasadzie, że wszystkie zwierzątka są równe, ale świnie są równiejsze. A więc i prawo nie jest jedno. I będzie coraz bardziej niejednym.

  3. Prawo? A nie jest tak, że nadrzędnym dokumentem państwowym jest Konstytucja? Czy jej postanowienia są realizowane?

   Jak dobrze pamiętam prawo do godnego zakwaterowania jest wpisane.
   Jak dobrze pamiętam państwo ma obowiązek prowadzić politykę pełnego zatrudnienia.

   Może w pierwszej kolejności należy tak dobitnie zapytać: gdzie to wszystko jest? Jak żyje od początku „wolnej” Polski, jakoś nie bardzo zdążyłem się na to wszystko napatrzeć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Amerykanie nie dojadają

Okres pandemii wycisnął piętno na gospodarstwach domowych w USA. Ubóstwo żywnościowe wzros…