Rozkręca się Fundusz Mieszkań na Wynajem – komercyjny projekt Banku Gospodarstwa Krajowego. Miał on wychodzić naprzeciw potrzebom młodych ludzi bez zdolności kredytowej, których nie stać również na wynajęcie mieszkania po wyśrubowanej cenie rynkowej.

BGK miał dać ludziom "tanie mieszkania na wynajem". Wyszło inaczej. fot. pixabay.com
BGK miał dać ludziom „tanie mieszkania na wynajem”. Wyszło inaczej. fot. pixabay.com

Jak na razie BGK kupił w całej Polsce 10 czynszówek (głównie z dwupokojowymi mieszkaniami). Ta najnowsza będzie mieścić się na warszawskim Mokotowie przy ul. Samochodowej. Projekt do tej pory okazał się fiaskiem – chętnych na „tanie mieszkania” nie było zbyt dużo. Trudno się dziwić – wiele mieszkań miało „podwyższony standard”, a ceny za wynajem np. w podwarszawskim Piasecznie oscylowały wokół 1300-1500 zł, co ciężko uznać za ceny niższe od rynkowych. Osoby podpisujące umowy z BGK narzekały często na uzależnienie wysokości opłat od okresu umowy na wynajem – przy długoterminowych kontraktach (2-3 lata) ceny były minimalnie niższe, wciąż jednak były to koszty porównywalne z tymi, jakie ponoszą najemcy, którzy podpisują umowy z osobami prywatnymi.

BGK Nieruchomości oferuje mieszkania pod klucz – mają kuchnie i łazienki z pełnym wyposażenie, są gotowe do zamieszkania. „Osoby podpisujące umowę z Funduszem mogą liczyć na wsparcie zarządcy budynku oraz Centrum Obsługi Klienta w sytuacjach awaryjnych związanych z mieszkaniem. Fundusz gwarantuje stałą wysokość czynszu przez cały czas trwania umowy, czyli nawet przez cztery lata. Nająć mieszkanie może każdy, kto pozytywnie przejdzie procedurę weryfikacji finansowej” – pisze portal wyborcza.biz.

Projekt realizowany jest jak na razie w Piasecznie, Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi, teraz również w stolicy. Państwowy bank zamierzał przeznaczyć 5 mld zł na ok 20 mln mieszkań. Póki jednak ceny nie spadną, wróżymy, iż nadal Fundusz Mieszkań na Wynajem będzie projektem elitarnym.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Koalicji Lewicy może grozić rozpad. Jest kłótnia o „jedynkę” do PE

W cieniu politycznej burzy, koalicja Lewicy staje w obliczu niepewnej przyszłości. Wzrasta…