Rafał Trzaskowski dotrzymał słowa danego działaczom i na 18 lutego na 14.30 zaprosił do stołecznego ratusza przedstawicieli stowarzyszenia Miłość nie Wyklucza, Trans-Fuzji, KPH, Lambdy i Wolontariatu Równości. Podpiszą dokument o kierunkach działania administracji miasta w zakresie ochrony praw mniejszości.

Kolejny mały krok w walce z dyskryminacją wykonany, fot. wikimedia commons

W deklaracji znalazły się postulaty, które Miłość nie Wyklucza zgłaszała przed ostatnimi wyborami samorządowymi jako Program Samorządowy LGBT+: to m.in. stworzenie hostelu interwencyjnego dla prześladowanych osób LGBT, udzielenie patronatu Paradzie Równości przez prezydenta miasta, a także monitoring przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej stołecznego ratusza Aldona Machnowska-Góra stwierdziła, że kluczowym obszarem, w którym powinno wykazać się miasto, jest również bezpieczeństwo edukacji antydyskryminacyjnej w szkole. Po zabójstwie Pawła Adamowicza stołeczni urzędnicy rekomendowali szkołom podręczniki, będące narzędziem w walce z mową nienawiści. Środowiska LGBT+ zostały w nich opisane jako grupa wysokiego ryzyka, szczególnie narażona na akty przemocy motywowanej uprzedzeniami i stereotypami.

– Zależało nam, żeby kandydaci podpisali kartę przed głosowaniem. W Warszawie uczynili to Jan Śpiewak i Andrzej Rozenek. Pan Trzaskowski zapowiedział, że podpisze kartę, ale tego nie zrobił. Za to teraz podpisze deklarację – powiedział Oktawiusz Chrzanowski ze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Założenia karty LGBT+ zostały przedstawione w ubiegłym miesiącu na posiedzeniu miejskiej komisji samorządowej i integracji europejskiej. Jej przewodnicząca Olga Semeiniuk z PiS nalegała, aby ratusz wyjaśnił, czy podpisanie karty jest wymogiem UE.

Oczywiście karta budzi też kontrowersje wśród innych radnych miasta, zwłaszcza tych z PiS, którzy mniej więcej od miesiąca krytykują Rafała Trzaskowskiego za „zajmowanie się ideologią”. Sebastian Kaleta zarzucił prezydentowi miasta, że „sprawy LGBT są ważniejsze” od prośby rodziców niepełnosprawnych dzieci z Ursynowa o środki na powstanie szkoły specjalnej. Z kolei Jacek Ozdoba upomina się o godne warunki dla lokatorów komunalnych mieszkań „zamiast hostelu dla LGBT”. Według prawicowych radnych problemy mniejszości nie są „prawdziwymi problemami warszawiaków”.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Ławrow: Zachód pod przywództwem USA jest bliski wywołania wojny nuklearnej

Trzy zachodnie potęgi nuklearne są głównymi sponsorami władz w Kijowie i głównymi organiza…