Nielegalna konkurencja w postaci internetowych firm zarejestrowanych za granicą jest zmorą licencjonowanych kierowców na całym świecie. W Warszawie odbył się protest taksówkarzy, którzy domagali od rządu ukrócenia tego procederu.

twitter.com
twitter.com

Taksówkarze protestowali w kilku punktach stolicy. Chcą, aby rząd przeprowadził zmiany w ustawie o prawie transportowym. Według Jarosława Iglikowskiego ze związku „Warszawski Taksówkarz” kluczową sprawą jest wprowadzenie instytucji pośrednika – organizatora przewozów, którego funkcją będzie nadzór i regulacja usług transportowych w polskich miastach.

Chodzi o sprawę aplikacji Uber, która umożliwia zamówienie transportu poprzez aplikacje w telefonie lub na komputerze. Do klienta przyjeżdża nieoznakowany samochód. Ceny takiej usługi są znacznie niższe.

Problem w tym, że Uber jest zarejestrowany w Stanach Zjednoczonych i właśnie tam płaci podatki od zysków generowanych w innych krajach. Na działalności aplikacji w Polsce tracą więc nie tylko licencjonowani taksówkarze, którym doskwiera nieuczciwa konkurencja ale również całe polskie społeczeństwo – okradane przez korporacje, która nie unika rozliczeń z fiskusem nad Wisła.

Legalni przewoźnicy zwracają również uwagę, że Uber nie gwarantuje wysokiej jakości usług, przez co klienci narażeni są na liczne problemy. – Do samochodów wsiadają często ludzie, którzy nie znają zupełnie miasta, zdarzają się również spóźnienia, czas przejazdu jest dłuższy – zwraca uwagę jeden z taksówkarzy.

Projekt zmian w prawie transportowym znajduje się już w sejmowej szufladzie, jednak jak twierdzi poseł Józef Lassota z PO – szansę na jego przeforsowanie podczas bieżącej kadencji są minimalne. Problemem jest sama procedura legislacyjna, projekt jest obecnie na etapie konsultacji.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Portal Strajk rozpoczął współpracę z portalem „Fakty i Analizy”

Miło nam poinformować, że Portal Strajk z początkiem grudnia rozpoczął stałą współpracę z …