W Warszawie ruszyły bezpłatne zajęcia sportowe dla uchodźców i osób ubiegających się o taki status, przewidziane dla około 100 osób. Płaci Unia Europejska.

– Osoby, które mieszkają w ośrodkach dla cudzoziemców, m.in. na warszawskim Targówku, ale też w Dębaku, bardzo często wspominały o tym, że nie mają jakiejś ciekawej propozycji, nie mają zajęcia, a przypomnijmy, że przez pierwsze 6 miesięcy swojego pobytu w Polsce te osoby nie mogą pracować, dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić – powiedziała PAP-owi Justyna Frydrych z fundacji „Ocalenie”. Dla kobiet jest pływanie, dla mężczyzn – piłka nożna i sztuki walki MMA. Można ironizować, że jedyne, czego trzeba uchodźcom w Polsce, to lekcje sztuk walki, ale frekwencja na pierwszych zajęciach przewyższyła oczekiwania organizatorów.

facebook.com/MONDIALIANTIRAZZISTI

– Odzew przeszedł nasze oczekiwania, zwłaszcza jeśli chodzi o basen, tutaj mamy komplet, a nawet na pierwsze zajęcia przyszło więcej osób niż mamy założonych w projekcie – powiedziała Frydrych. Obok fundacji „Ocalenie” zajęcia współorganizują  Stowarzyszenie Na Rzecz Demokracji w Sporcie oraz Fundacja dla Wolności. Treningi piłki nożnej dla uchodźców odbywają się na orlikach na Pradze, Wyższa Szkoła Menedżerska udostępniła basen, a na treningi MMA uczestnicy zajęć chodzą do klubu Akademia Gorilla.

– Zależy nam na tym, żeby te zajęcia miały wymiar integracyjny, żeby skłoniły lokalne społeczności do interakcji z uchodźcami i uchodźczyniami, którzy tak naprawdę mieszkają na Pradze, mieszkają w Warszawie, w Polsce już od lat – mówi Justyna Frydrych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nie jestem przekonany do potrzeby MMA wśród tych ludzi. W mojej ocenie to jest tak samo dziwne, jak uczenie ich strzelania w Szwecji. Istnieją nieagresywne z samego założenia sposoby spędzania czasu jak chociażby szachy, czy fotografia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…