„Powiedz NIE rasizmowi” – po takim hasłem odbędzie się jutrzejsza manifestacja w Warszawie. Zapraszają na nią związki zawodowe i organizacje pozarządowe, z polityków – Razem, Zieloni i Robert Biedroń.

Przeciwko rasizmowi będą jutro w Warszawie protestować liczne środowiska lewicowe i wolnościowe/facebook.com
Przeciwko rasizmowi będą jutro w Warszawie protestować liczne środowiska lewicowe i wolnościowe/facebook.com

Demonstracja zorganizowana jest z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem, ustalonym przez ONZ na 21 marca. Środowiska lewicowe i wolnościowe postanowiły z tej okazji dać odpór nasilającej się fali rasizmu i ksenofobii w Polsce. Organizatorzy demonstracji przypominają, że wciągu ostatnich miesięcy doszło do serii ataków na osoby o ciemniejszym kolorze skóry, w Limanowej nacjonaliści stanowią coraz większe zagrożenie dla mieszkającej tam ludności romskiej. Panuje coraz większe przyzwolenie na język nienawiści, zwłaszcza wobec muzułmanów.

Wśród organizatorów marszu znalazło się kilkadziesiąt różnych stowarzyszeń, związków zawodowych, partii politycznych i grup nieformalnych. Zaczynając od organizacji zrzeszających polskich muzułmanów, takich jak np. wielokrotnie atakowane przez „patriotów” spod znaku krzyża celtyckiego Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe w Poznaniu, przez grupy działające na rzecz uchodźców, jak Fundacja „Ocalenie”, feministyczne (np. redakcję „Codziennika Feministycznego”) czy LGBT (Queer.pl). Swojego poparcia udzielił także oficjalnie Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz przedstawiciele OPZZ i OZZPiP – Piotr Szumlewicz i Małgorzata Aulajtner. Ze znanych nazwisk pod listem, zachęcającym do udziału, pojawiła się m.in. pisarka i działaczka społeczna Sylwia Chutnik i prezydent Słupska Robert Biedroń.

Przeciwko rasizmowi wystąpiły dwie partie, obie pozaparlamentarne: Zieloni i Razem. – Jesteśmy przekonani, że narastająca liczba aktów przemocy na tle rasowym oraz coraz lepiej słyszalna mowa nienawiści są skutkiem paskudnej gry politycznej, polegającej na zbijaniu kapitału na lękach Polek i Polaków – mówi Anna Adamczyk z Zarządu Okręgu warszawskiego Razem. – Bierzemy udział w manifestacji, żeby pokazać solidarność z uchodźcami, migrantami i osobami, które w Polsce przestały czuć się bezpiecznie ze względu na swój kolor skóry, oraz żeby zaapelować do władz i mediów o rzetelność i zwykłą ludzką przyzwoitość – tłumaczy.

Demonstracja rozpoczyna się jutro o godz. 14 przy Kolumnie Zygmunta w Warszawie. W imieniu redakcji Strajk.eu serdecznie zapraszamy do udziału.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jeżeli ktoś mówi o zbijaniu kapitału na lękach Polek i Polaków to tym samym przyznaje że takie lęki istnieją.
  Jednak gdy ja i mi podobni twierdziliśmy już od samego początku że takie lęki są i trzeba o nich rozmawiać a nie ignorować to nazywano nas faszystami.
  Sam osobiście tutaj przepowiadałem że lekceważenie autentycznych obaw przez środowiska umiarkowane i lewicowe doprowadzi do przejęcia narracji przez elementy skrajne i faszyzujące. Wyszło na moje ale nie mam satysfakcji, raczej rodzaj znużenia tym że tyle czasu nie mogli pojąć rzeczy tak oczywistej. Sami własnym uporem budowali sytuację przeciw której teraz protestują… pogratulować.

  Na marginesie zauważę że skoro wymienione w artykule środowiska solidaryzują się jedynie z egzotycznymi uchodźcami i migrantami, mając kompletnie „w tyle” ludzi ZMUSZONYCH do ucieczki z Polski (jak ja) to niech tamci uchodźcy się im odwdzięczą i odpowiedni zagłosują. Bo ja na nich głosować nie mam powodu.

 2. Nie zaprotestuje Warszawa a jedynie kilka osób, którym jeszcze się w dupach nie poprzewracało. Demonstracje organizowane przez narodowców przyciągają znacznie większą ilość osób niż akcje ludzi myślących. Hasło „Polska cała bez Murzyna i pedała” jest dzisiaj znacznie bardziej słyszalne, takie życie. Motłochowi tego nie wytłumaczycie.

  1. Mamy trzy najwieksze religie monoteistyczne: Judaizm, Judeo/chrześcijaństwo i Islam. Każda religia jest przekleństwem człowieka, poniewaz zbudowana jest na strachu! Chrzest niemowlaka jest gwałtem światopoglądowym! Odrzchcić się jest niemożliwe! Obrzezanie mówiąc delikatnie jest czynem odrażającym! Rasistowskie zabijanie córek czy synów przez muzułmanów bo poślubili „niewiernego” jest czynem karygodnym! Powinien być zagrożony, karą dożywocia dla sprawców okrutnego mordu rytualnego. Ku przestrodze!
   Nieklerykalny.

  2. Zbigniewie, być może tego nie wiesz, ale napisałeś do izraelskiego Proroka, więc lepiej pohamuj swój język i nie nazywaj Judaizmu przekleństwem, gdyż delikatnie rzecz ujmując klątwa spaść może i na Ciebie. Ku przestrodze!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Wielkie zdjęcia Bidena i Harris na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Wasalny gest polityka z PO

Powodzenia, Panie Prezydencie Biden! Baner o tej treści, amerykańskie flagi oraz wielkofor…