Rząd zrywa współpracę z organem Rady Europy – nie podoba mu się treść wydanych przez Komisję Wenecką ekspertyz.

fot. msz.gov.pl
fot. msz.gov.pl

Komisja Wenecka została powołana przez Radę Europy do opiniowania aktów prawnych i ich projektów, jednak według rządu PiS nie jest ona uprawniona do „wyznaczania standardów konstytucyjnych i ingerowania w wewnętrzne sprawy państwa oraz wymagania by wyznaczone przez nią zalecenia były realizowane”.

Rządowy dokument zarzuca też Komisji, która wydała dotąd ponad 500 opinii na temat ponad 50 krajów, a które to opinie stają się w większości podstawą do wydawania wyroków przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, że „stanowisko przedstawione przez Komisję w sprawie sędziów TK jest niedopuszczalne, godzi w suwerenność państwa i przeczy apolitycznemu charakterowi tego gremium”. A to dlatego, że „Komisja pomija przy tym znaczenie Prezydenta RP w procesie powoływania Prezesa TK”.

Zdaniem „Wiadomości” pismem tym rząd Beaty Szydło „kończy współpracę” z Komisją w kwestii Trybunału Konstytucyjnego.

Potwierdza to szef MSZ Witold Waszczykowski. „To Komisja w tej chwili obraża polski rząd i polskie społeczeństwo, ponieważ przedstawia kłamliwe, fałszywe, jednostronne raporty na temat Polski. Wykazaliśmy błędy. Komisja Wenecka w swoich raportach myli instytucje polskie, myli odpowiednie paragrafy. Przedstawia jednostronną narrację, przyjmuje argumenty jednej strony”.

Zerwanie współpracy z Komisją, o której opinię zwrócił się sam Waszczykowski, spowodować może przyspieszenie działań organów unijnych, które wszczęły postępowanie dotyczące przestrzegania zasad demokracji w Polsce. Zdaniem wielu specjalistów od prawa międzynarodowego, takie stanowisko rządu to kolejny krok do opuszczenia przez nasz kraj Unii Europejskiej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Hipokryzja ministra! Mądrala, sam wezwał Komisję Wenecką o opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego alias Kościelny! Teraz ma pretensje „do konia, ze się wóz wywrócił! Pozbawienie Polaków wolności to tzw. ustawa antyterrorystyczna bez terrorystów! Dzisiaj młodzi łapią Pokemony! Ja w ich wieku to łapałem… „włosianki”.

  2. No i na co jeszcze czekamy, kler ogłosił ludobójstwo polskich kobiet, rząd zaatakował konstytucje i nie ma zamiaru przestrzegać woli narodu czyli konstytucji. Tradycyjnie Kościuszko za atak na konstytucje targowice wieszał, na co jeszcze czekamy?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Działacze Inicjatywy Pracowniczej zatrzymani. Jechali na wspólny protest z Agrounią

Dzisiaj o 12:oo pod Złotymi Tarasami uczestnicy zorganizowanej przez Inicjatywę Pracownicz…