Szef polskiej dyplomacji po obchodach 25-lecia istnienia Trójkąta Weimarskiego widzi potrzebę zacieśniania współpracy Polski z Niemcami i Francją. Jednocześnie z władczej pozycji krytykuje Berlin.

fot. msz.gov.pl
fot. msz.gov.pl

Przepis na dyplomatyczną katastrofę jest prostszy niż można się spodziewać – człowiek, który pretenduje do szefa polityki zagranicznej i gazowego silnego gracza – mówi w pogardliwym tonie o ajatollahach z Iranu. Pragnąc kontynuować współpracę w Ramach Trójkąta Weimarskiego i wzmacniać jego pozycję w Europie – krytykuje Niemcy za egoizm w polityce imigracyjnej i oskarża o skłócanie Europy.

– W obecnej sytuacji międzynarodowej Trójkąt Weimarski zasługuje na więcej i dlatego zaproponowałem intensyfikację jego prac. Przedstawiłem koncepcję konsultacji. Możemy spotykać się od czasu do czasu przed Radami Europejskimi, Radami ds. Zagranicznych bądź innymi ważnymi wydarzeniami  – powiedział Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej z ministrami Francji i Niemiec. Ale zaraz dodał, że Niemcy znane są z tego, że „dążą wyłącznie do własnych celów”, a na politykę migracyjną, którą promuje Berlin „nie wszystkie państwa mogą sobie pozwolić”.

Skomentował również budowę gazociągów Nordstream 1 i 2: – Jest to inwestycja, która opiera się nie na interesie gospodarczym, lecz jest politycznie motywowana” i „szkodzi naszej europejskiej solidarności.

Serwis Sputnik zwraca również uwagę na słowa Waszczykowskiego o stosunkach Unii z Rosją: – Czy warto je rozszerzać kosztem stosunków z Polską? Tylko bardzo nieliczni Niemcy wiedzą, że stosunki gospodarcze między Niemcami a Polską są większe niż między Niemcami a Rosją. Nasz obrót wynosi prawie 100 miliardów euro. To są realne środki. Należy podtrzymywać i rozwijać te stosunki.

W zasadzie standardowo, ministrowi udało się jedną serią wypowiedzi obrazić całe grono partnerów dyplomatycznych. Tylko USA mają tu immunitet.

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Syria: ulewy zamieniły obozy uchodźców w błotniste jeziora

W północno-zachodniej prowincji Idlib, okupowanej przez Turcję i Al-Kaidę, burze i obfite …