Minister spraw zagranicznych Polski, graniczącej z Rosją, dał wyraz zadowoleniu, że USA nie będą dogadywały się z Rosją ponad głowami Polski i Europy.

www.flickr.com/photos/pism_thinkthank_poland/

– Oceniamy po faktach, a fakty są jednoznaczne. Decyzje o wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski podjęła poprzednia administracja, ale one są wykonywane przez obecną administrację, są podtrzymywane. Nie mamy podstaw, by nie wierzyć Amerykanom. Dzisiejsze wystąpienie Pence’a powinno zakończyć wszelkie dywagacje na temat jakiejś chwiejnej czy odmiennej polityki Stanów Zjednoczonych wobec Europy, wobec NATO – mówił Waszczykowski. – Były próby resetu, próby dostrzegania duszy demokratycznej w oczach Putina. Prezydent Clinton podpisał porozumienie z Rosją w 1997 roku, które praktycznie dawało temu krajowi uprzywilejowane relacje z NATO – mówił polski minister, pomijając milczeniem bezprawną wojnę NATO w Jugosławii w 1999 r., która była jednoznacznym pokazaniem Rosji, że jest drugorzędnym partnerem.

Zadowolenie Waszczykowskiego wywołane zostało deklaracjami wiceprezydenta USA, Mike Pence’a, który reprezentował swój kraj na konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Powiedział on, że USA będą twardo wspierały NATO, zaapelował, by członkowie bloku przeznaczali na wydatki zbrojeniowe co najmniej 2 proc PKB, a także podkreślił, że USA chcą mieć wiodącą rolę na wschodniej flance w Europie. Polski minister wysnuł z tego wniosek, że nic się nie zmieniło w polityce USA wobec Rosji w ciągu ostatnich lat, a nowy prezydent będzie kontynuował konfrontacyjny kurs z Rosją, zaliczał do głównych wrogów Stanów Zjednoczonych itp.

Radość ministra nieodparcie kojarzy się z zachwytem indyka w związku z Dniem Dziękczynienia, jeśli już trzymać się amerykańskich realiów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…