Minister Spraw Zagranicznych boi się potencjalnych terrorystów, którzy będą nękać Polskę podczas Światowych Dni Młodzieży. Jednak jeśli pielgrzymi będą mieć „rekomendację społeczności chrześcijańskiej” – bez problemu otrzymają wizę wjazdową. Owe ustalenia zrodziły się wczoraj w Watykanie, gdzie gościł szef polskiej dyplomacji.

facebook.com/Witold Waszczykowski
facebook.com/Witold Waszczykowski

– Myślimy o tym, żeby w lipcu – kiedy w Polsce będą Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO – wprowadzić kontrole na granicach. Sytuacja wydaje się być pod kontrolą, natomiast trudno przewidzieć, jak ona będzie się rozwijała przez następne 4-5 miesięcy, jeśli nastąpi np. kolejna fala emigrantów do Europy. W odpowiedzi na to niektóre państwa będą w dalszym ciągu próbowały zamknąć granice bądź narzucić ścisłą kontrolę. To może z jednej strony zniechęcić część osób do przyjazdu, innym utrudni przyjazd – oświadczył Waszczykowski dziennikarzom.

Minister Spraw Zagranicznych spotkał się wczoraj w Watykanie z sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem oraz sekretarzem ds. relacji z państwami abp. Paulem Gallagherem. Rozmawiali m.in. o organizacji ŚDM w Krakowie. Na spotkaniu obecna była również Beata Kempa.

– Nie chciałbym być złym prorokiem, ale musimy się liczyć z zachowaniami niekorzystnymi; przecież Europa jest ciągle nękana przez akty terroryzmu, to też musimy brać pod uwagę i zabezpieczyć się przed takimi wydarzeniami – powiedział Waszczykowski. Pytany o wizy dla pielgrzymów, odpowiedział zaś: – Wychodzimy z założenia, ze wszyscy ci, którzy będą mieli poświadczenie, rekomendację społeczności chrześcijańskiej i w danym kraju wizę otrzymają, otrzymają ją bez opłat.

– Ten kierunek, który obraliśmy, jest kierunkiem bardzo dobrym, bo nastwionym przede wszystkim na bezpieczeństwo, bo to jest priorytet, ale też na to, by ci młodzi ludzie przeżyli te dni najlepiej jak tylko mogą, żebyśmy im to umożliwili – dodała swoje trzy grosze Beata Kempa, podkreślając, że m.in. z tego powodu rząd tak spieszył się ze specustawą.

W najbliższych dniach Watykan ma opublikować plan wizyty papieża Franciszka w Polsce. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie odbędą się w dniach 26-31 lipca 2016.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Terroryzm wszedł już na nowy, wyższy poziom: terroryści z Watykanu obawiają się aktów terrorystycznych!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: można mówić, że ONR i Młodzież Wszechpolska „odwołują się do faszyzmu”. Działacz Razem nie złamał prawa

Wreszcie można nazywać rzeczy po imieniu – cieszył się po ogłoszeniu wyroku Sądu Naj…