Wczoraj Sejm przyjął ustawę zwiększającą finansowanie służby zdrowia do 7 proc. PKB. Burzliwe dyskusje w Sejmie i zdania mocno podzielone. Jak głosowali posłowie poszczególnych ugrupowań?
Koalicja Obywatelska przeciw
Cały klub PiS oraz większość Lewicy głosowało ostatecznie za przyjęciem ustawy. Koalicja Obywatelska była przeciw. Z KO wyłamał się jedynie poseł Riad Haidar, lekarz neonatolog i samorządowiec, który głosował za przyjęciem ustawy.
34 posłów i posłanek Lewicy głosowało za zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia, 12 było przeciw.
– Polska na zdrowie wydaje prawie najmniej w Europie. Ludzie grzęzną w wieloletnich kolejkach do zabiegów ratujących ich życie i zdrowie. Nie stać nas na nowoczesne leczenie, które dostępne jest w wielu sąsiednich krajach. Potrzebny jest drastyczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia (…) Ile jeszcze osób ma umrzeć żebyśmy uznali finansowanie zdrowia za prawdziwy priorytet?- mówiła wczoraj z Sejmowej mównicy posłanka Marcelina Zawisza.
Lewica mimo licznych zastrzeżeń poparła jednak ustawę
Do ustawy zgłaszano liczne zastrzeżenia zarówno przez posłów KO, jak i Lewicę. Posłanka Marcelina Zawisza wnioskowała o wysłuchanie publiczne, wniosek został jednak odrzucony: „Niestety PiS nie chce wprowadzić poprawki, która zmieniałaby sposób wyliczenia nakładów na ochronę zdrowia. Obecnie liczy się procent PKB na podstawie PKB sprzed dwóch lat. Gdyby dali sprzed dziesięciu lat na pewno wyszłoby lepiej PRowo. Złożyłam poprawkę, która naprawia ten błąd. Podobnie liczy się nakłady np. na wojsko. Widać priorytet rządu. Poprawka nie została przyjęta. A to oszukiwanie pacjentów i ich rodzin oraz pracowników i pracownic – bo to oni czekają na dobrze funkcjonującą i opłacana ochronę zdrowia- napisała posłanka w mediach społecznościowych. Lewica w większości poparła jednak ustawę, ze względu na dramatyczną sytuację w służbie zdrowia spowodowaną pandemią.
Hołownia i Konfederacja nie mają zdania
Politycy partii Szymona Hołowni Polska 2050 nie mają zdania. Wszystkich 7 posłów wstrzymało się od głosu. Koalicja Polska w większości zagłosowała za ustawą, posłowie Konfederacji byli przeciw lub wstrzymali się od głosu.
„Zgodnie z treścią obecnie obowiązującej ustawy o 6 proc. PKB na zdrowie, w latach pula środków przeznaczonych na budżet ochrony zdrowia nie może być niższa niż: 5,03 proc. PKB w 2020 r.; 5,30 proc. PKB w 2021 r.; 5,55 proc. PKB w 2022 r.; 6) 5,80 proc. PKB w 2023 r. i docelowo 6 proc. PKB w 2024 r. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach przewiduje zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia w wysokości 6 proc. PKB już w 2023 r. oraz 7 proc. PKB – w 2027 r.”- informuje portal Polityka Zdrowotna. O zwiększenie środków od dawna apelowali lekarze i politycy.
Wczorajsze głosowanie przyniosło oczekiwane rezultaty, chociaż informacje na ten kluczowy dla życia i zdrowia obywateli, przeszły bez echa.