Komisja Europejska postanowiła wyciągnąć prawne konsekwencje wobec państwa Viktora Orbana, które twardo odmawia przestrzegania unijnych przepisów azylowch i imigracyjnych. Amnesty International apeluje do przywódców krajów UE, aby solidarnie przeciwstawili się ksenofobicznej polityce Węgier.

KE wydała oświadczenie dla prasy, w którym poinformowała, że ze względu na uchwalone w czerwcu poprawkę do konstytucji (według niej „zakazane jest osiedlanie się na terenie Węgier obcej ludności, o ile nie ma on prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się”) oraz pakiet ustaw STOP SOROS (penalizujący pomoc imigrantom) stoją w sprzeczności z unijnym ustawodawstwem mówiącym o swobodzie przeplywu osób. Teraz węgierskiemu prawu ma przyjrzeć się Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Amnesty International zaapelowała do unijnych przywódców – zwłaszcza do tych, którzy do tej pory milczeli na temat łamania praw człowieka na Węgrzech – aby poparli działania Komisji i przeciwstawili się polityce ksenofobii i zamkniętych granic.

– Węgierskie próby zakazania legalnej i niezbędnej pracy ludzi i organizacji działających na rzecz ochrony praw imigrantów i osób ubiegających się o azyl, są niedopuszczalne – powiedziała Iverna McGowan, dyrektor Biura Instytucji Europejskich AI. – Wraz z nowymi ograniczeniami wolności słowa i zgromadzeń, które będą jutro poddane głosowaniu przez węgierski parlament, ważniejsze niż kiedykolwiek jest głośne i wyraźne zakwestionowanie działań węgierskiego rządu. Przywódcy europejscy, którzy w większości milczeli na temat łamania praw człowieka na Węgrzech, powinni teraz podążać za przewodnictwem Komisji i domagać się odłożenia tych ustaw na legislacyjną półkę.

Tymczasem Węgry szykują się do uchwalania kolejnych szkodliwych przepisów. Dziś tamtejszy parlament będzie głosował nad wprowadzeniem specjalnego 25-procentowego podatku nakładanego na podmioty pozarządowe „wspierające migrację”.

„Specjalnemu podatkowi imigracyjnemu podlega materialne wspomaganie wspierającej imigrację działalności na Węgrzech lub materialne wspomaganie działalności organizacji wspomagającej imigrację z siedzibą na Węgrzech” – napisano w projekcie ustawy złożonej w parlamencie w ubiegły wtorek. Za „działania wspierające migrację” uznane może być dosłownie wszystko: łącznie z wypowiadaniem się na temat ochrony granic w negatywnym kontekście.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…