Share Button

Węgry skierowały memorandum do szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego z wezwaniem, by zrewidować jego politykę w stosunku do Ukrainy.

Szczyt NATO  / nato.int

Oficjalną przyczyną powstania memorandum jest, jak zapewniają władze węgierskie, osłabienie państwa ukraińskiego. W tle – złe relacje ukraińskich władz z mniejszościami narodowymi, przede wszystkim z mniejszością węgierską. Zdaniem Węgrów, Ukraina staje się zagrożeniem dla swoich sąsiadów.

Tekst memorandum został skierowany do szefa NATO Jensa Stoltenberga i do wszystkich członków NATO.

„Nie bacząc na bezprecedensowe polityczne i finansowe poparcie ze strony NATO, UE, MFW, Banku Światowego i innych państw, rządowi Ukrainy nie starcza politycznej woli i potencjału do przeprowadzenia reformowania systemów ekonomicznych, politycznych i społecznych, oczekiwanych przez międzynarodowych darczyńców. (…) Ukraińskie państwo osłabło na tyle, że nie jest w stanie realizować swoich podstawowych zobowiązań, w tym zapewnić przestrzeganie prawa” – czytamy w tekście memorandum.

W związku z tą sytuacją władze węgierskie uważają, że NATO powinno zmienić swoje podejście do współpracy z Ukrainą.

Niezależnie od złych relacji węgiersko-ukraińskich i kierowania się bieżącą polityką wewnętrzną Węgier, problem potencjalnego uczestnictwa Ukrainy w NATO wywołuje niepokój wielu członków sojuszu, choć żaden jeszcze nie sformułował tego tak wyraźnie jak Węgry.

Share Button

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*