Site icon Portal informacyjny STRAJK

Węgry wycofały studia gender z uczelni. Dramat naukowców. „Raptem przestaliśmy istnieć”

facebook.com/Orban Victor

Najpierw „zakaz bezdomności”, teraz zakaz kwestionowania podziału na dwie płcie biologiczne. Węgry w ciągu ostatnich tygodni wykonały dwa wielkie susy w otchłań konserwatyzmu.

Studentom, którzy rozpoczęli naukę na tym kierunku w 2018 i wcześniej, rząd łaskawie pozwoli kontynuować naukę (oczywistym jest jednak, że dyplom ten nie będzie przedstawiał szczególnej wartości w strukturach administracyjnych czy uniwersyteckich póki przy władzy pozostają konserwatyści), lecz nowych naborów w 2019 już nie będzie.

Studia utraciły oficjalną akredytację dla kierunków magisterskich i uprawnienia do otrzymywania dotacji od rządu. Uzasadnienie z jednej strony powołuje się na prawa rynku (ponoć kierunek ten przestał być ekonomicznie opłacalny z powodu braku chętnych), z drugiej strony uderza w sam program jako nie mający zbyt wiele wspólnego z nauką, ale promujący czystą ideologię.

Podobnego argumentu użył tez wicepremier Zsolt Semjen, który stwierdził, że „nikt nie chce zatrudniać genderologów” i w związku z tym państwo „nie ma żadnego interesu” w dofinansowywaniu takich kierunków.

– Studia gender, tak samo jak marksizm-leninizm, można uznać bardziej za ideologię niż naukę – podsumował w rozmowie z mediami Bence Redvari, sekretarz stanu w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.
Dekret ukazał się w „Monitorze Węgierskim” w ostatni wtorek, zmiana będzie dotyczyć Uniwersytetu im. Leonarda Eotvoesa w Budapeszcie oraz Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. Wycofanie z nich gender studies Viktor Orban zapowiadał już kilka miesięcy temu.

– Raptem przestaliśmy istnieć. W węgierskim szkolnictwie wyższym rozpoczęła się nowa epoka – skomentowała dekret na Facebooku wykładowczyni z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego Andrea Petoe. Uczelnia wydała tez oficjalne oświadczenie, w którym potępiła decyzję o likwidacji kierunku, nazywając ją „poważnym naruszeniem wolności akademickiej i autonomii uniwersytetów”. Kierunek ten wykładany był od 20 lat. „Topoważna strata dla węgierskiej społeczności akademickiej” – twierdzi uczelnia.

Exit mobile version