Zaplanowane na dziś i jutro rozmowy przedstawicieli władz w Caracas i opozycji sterowanej z Waszyngtonu zostały odwołane przez stronę rządową. Decyzje o zawieszeniu jakichkolwiek negocjacji gabinet prezydenta Nicolasa Maduro podjął w odpowiedzi na kolejne sankcje wobec Wenezueli ogłoszone przez Donalda Trumpa.

Wczoraj (7 sierpnia) rząd w Caracas wydał w tej sprawie specjalny komunikat.

„Chociaż delegacja opozycji, desygnowana przez deputowanego Juana Guaido, jest już na miejscu i pozostaje w oczekiwaniu na kolejną rundę dyskusji, prezydent Nicolas Maduro zdecydował się nie wysyłać delegacji rządowej na te rozmowy w obliczu brutalnej agresji, jakiej wobec Wenezueli systematycznie dopuszcza się administracja Trumpa”.

Trudno odmówić racji tym stwierdzeniom. Prezydent USA podpisał w poniedziałek (5 sierpnia) specjalne rozporządzenie wykonawcze, zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro i zakazujące Amerykanom prowadzenia jakichkolwiek transakcji z władzami w Caracas.

Według większości ekspertów reakcja Maduro na działania Białego Domu była do przewidzenia. Jednak zarówno komentatorzy związani z opozycją, jak i ci sekundujący oficjalnym władzom skłaniają się ku opinii, iż traktować to należy raczej jako zawieszenie, a nie zupełne zerwanie rozmów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Karawana migrantów do USA szykuje się do bitwy granicznej

Co najmniej 4,5 tys. osób przeszło dziś z Hondurasu do Gwatemali przekraczając przejście g…