Protest opozycji w Wenezueli, 2015 r. / fot. Wikimedia Commons

Swoje niezadowolenie z zablokowania referendum w sprawie odwołania prezydenta Nicolasa Maduro demonstrowały w sobotę w Caracas ubrane na biało kobiety. Demonstracji przewodziła Lilian Tintori, żona przebywającego w więzieniu jednego z przywódców opozycji Leopoldo Lopeza.

Protest opozycji w Wenezueli, 2015 r. / fot. Wikimedia Commons
fot. Wikimedia Commons

Wenezuelska Krajowa Rada Wyborcza w czwartek zawiesiła bezterminowo kolejną fazę przygotowań do referendum w sprawie odwołania prezydenta Nicolasa Maduro w związku z nieprawidłowościami w fazie pierwszej. Opozycja uważa, że Komisja mnożąc przeszkody, chroni prezydenta i opóźnia proces referendalny.

Opozycjoniści chcą, aby głosowanie odbyło się przed 10 stycznia 2017 roku. Jeśli do tego czasu Wenezuelczycy odsunęliby Maduro od władzy, w kraju zorganizowano by przedterminowe wybory. Gdy głosowanie zostanie przeprowadzone później, Maduro zostałby zastąpiony przez wiceprezydenta i następne wybory mogłyby się odbyć dopiero pod koniec 2018 roku.

Przeciwnicy oskarżają Maduro o prowadzenie nierozważnej i wyniszczającej kraj polityki gospodarczej, która wywołała szalejącą inflację i niedobory żywności oraz innych podstawowych artykułów. Według sondaży, zmiany władzy chce 80 proc. Wenezuelczyków.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Jestem pewien że w razie czego przyjdzie jeszcze gorszy.Do tego podejrzewam że wielu samych ponosi winę za biedę.

 2. Wenezuelczycy mają wybór między syfilisem i aids. Maduro jest wredny, bo nie daje zarobić kumplom jankesów.
  Jeżeli prawdą jest, że 80% Wenezuelczyków chce zmiany władzy, to przypomina trochę (a nawet bardzo) sytuację polskich roboli w latach 80-ch, którzy też bardzo chcieli zmiany władzy. No i mają co chcieli:)

  1. Mają volkswageny, duże kolorowe telewizory, telefony komórkowe, buty adidasa, galerie handlowe do spędzenia niedzieli z rodziną, miękki papier toaletowy i wreszcie sznurek do snopowiązałek. Dobrze chcieli.

 3. Zmiany władzy chce 80% Wenezuelczyków – No jak to? Nie kochają już chavizmu i jego emanacji – prezydenta Maduro???? A on przecież taki ludowy :DDDD
  Ale to na pewno wstrętni amerykańscy imperialiści zamącili w głowach Wenezuelczykom…

  1. Nie wiem. Ale wg sondaży w Polsce prezydentem Jest Komorowski.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…