Zachodnie, w tym polskie media, podniecają się oficjalną wizytą Bidena na Bałkanach. Ma on pomóc przełamać impas w dialogu między Kosowo i Serbią. Lis robi porządek w kurniku.

www.flickr.com/photos/marcnozel
www.flickr.com/photos/marcnozel

To jego pożegnalna wizyta w tym regionie przed listopadowymi wyborami w USA. Biden z kamienną twarzą mówił rzeczy całkowicie przeczące jego poglądom sprzed kilku lat, kiedy to obrażał Serbię, Serbów i wzywał do wojny.

W 1993 roku podczas wizyty w Belgradzie Biden nazywał Miloszewicia „przestępcą wojennym”. (Niedawno sąd w Hadze oczyścił Miloszewicia od zarzutów – strajk.eu) O Serbach w wywiadzie dla CNN w 1993 roku mówił językiem woźnicy, a nie polityka: „Serbowie – to niepiśmienni degeneraci, dzieciobójcy, rzeźnicy i gwałciciele”. Biden w swoich wspomnianych pisze, że zawsze był zwolennikiem bombardowania Belgradu, o czym publicznie mówił w wywiadzie dla „Timie’a” w 1993 roku: „USA powinny pokierować Zachodem dając stanowczą odpowiedź serbskiej agresji , zaczynając od bombardowania serbskiej artylerii”. Mówił też, że wszystkich Serbów należy umieścić w obozach koncentracyjnych. Proponował, by Serbię okupować  jak to USA robiły w Niemczech i Japonii.

Teraz, tknięty nagłą sklerozą i z nadzieją, że zaraził nią cały serbski naród, przyznaje, że, owszem, były trudne momenty w ich historii, ale teraz otwierają nowy rozdział we wzajemnych stosunkach.

Popisy hipokryzji i obrzydliwego, nawet jak na standardy europejskiej polityki, relatywizmu moralnego dał też obecny premier Serbii Aleksnadar Vučić.

– Uważam Bidena za przyjaciela naszego kraju i osobistego przyjaciela – powiedział Vučić podczas wspólnej konferencji prasowej z Bidenem w Belgradzie. – Jesteśmy całkowicie pewni, że USA chcą stabilnych i pokojowych Bałkanów Zachodnich. Jesteśmy wdzięczni naszym amerykańskim kolegom za wsparcie na naszej europejskiej drodze.

Na skutek natowskich bombardowań zginęło około 3000 Serbów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Sąd Najwyższy: można mówić, że ONR i Młodzież Wszechpolska „odwołują się do faszyzmu”. Działacz Razem nie złamał prawa

Wreszcie można nazywać rzeczy po imieniu – cieszył się po ogłoszeniu wyroku Sądu Naj…