Tego typu manifestacje zbliżają nas do Europy XXI wieku – tłumaczył wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela na piątym Marszu Równości.


– Każde polskie miasto zasługuje na manifestacje, które jawnie będą domagać się praw dla grup wykluczonych społecznie z różnych powodów – tłumaczy organizator Damian Graczyk z łódzkiej Fabryki Równości. – Hasłem naszego miasta jest „Łódź kreuje”, (…) jako pierwsze miasto w Polsce finansujemy edukację seksualną z budżetu miejskiego, ogromne środki przeznaczamy na rewitalizację społeczną. To pokazuje, że można w łódzkich szkołach uczyć o różnorodności, tolerancji i akceptacji dla drugiego człowieka.

Przez Łódź przemaszerowało 300 osób. Skandowano między innymi „Tak dla tolerancji, nie dla nienawiści” i „Tak dla edukacji, stop dyskryminacji!”. W imprezie wziął udział także wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela. – Tego typu manifestacje zbliżają nas do Europy XXI wieku. Mam nadzieję, że Łódź jest bliżej tego celu niż inne miasta – powiedział.

– Wiele lat temu w naszym mieście mieszkało obok siebie wiele grup różnego pochodzenia etnicznego. Dzisiaj przez ścianę mieszkają w łódzkich kamienicach geje, lesbijki, niepełnosprawni, ludzie kolorowi, muzułmanie, niewierzący, pary heteroseksualne czy wierzący katolicy – wylicza Graczyk. – Wszyscy zasługujemy na życie pełne szacunku i dbania o dobro drugiego człowieka. Cieszymy się, że w tym roku władze miejskie, po raz pierwszy w historii tego kraju, poparły Marsz Równości. Wiceprezydent Tomasz Trela przekazał nam pozdrowienia od Prezydent Hanny Zdanowskiej i wyraził gotowość wspólnej walki o spełnienie postulatów Marszu. Mamy nadzieję, że słowa nie okażą się pustymi obietnicami, a do czasu ich spełnienia jesteśmy gotowi współpracować z urzędami w każdy możliwy sposób. Chcemy, aby Łódź stała się przykładem dla wielu innych miast i była polską stolicą przestrzegania praw człowieka.

W tym roku uczestnicy Marszu przedstawili pięć postulatów: TAK dla edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej, TAK dla małżeństw jednopłciowych, STOP przemocy domowej, STOP mowie nienawiści, STOP przemocy ekonomicznej.

Demonstrację zorganizowały: Fabryka Równości, Spunk Fundacja Nowoczesnej Edukacji, EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań i Świetlica Krytyki Politycznej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Na stokach Cytadeli uczczono pamięć pomordowanych działaczy

138 lat temu w Warszawie doszło do egzekucji 4 działaczy Socjalnorewolucyjnej Partii Prole…