Dyplomacja w wykonaniu polityków PiS za chwilę naprawdę odbije nam się czkawką. Wypowiedź godną pokojowego antynobla tym razem odnotował Bartosz Kownacki, wiceszef MON.

fot. wikipedia commons
fot. wikipedia commons

Poszło o to, że Francja, w odpowiedzi na zerwane negocjacje w sprawie zakupu Caracali, anulowała Polsce status oficjalnego gościa na targach obronnych Euronaval 2016, które odbędą się w Paryżu w drugiej połowie października. Oznacza to, że delegacja z Polski zmuszona będzie samodzielnie opłacić sobie zakwaterowanie, transport i wyżywienie. Miał być to niewątpliwie rodzaj kary „za Caracale”.

Wcześniej Francois Hollande odwołał zapowiadaną na jutro wizytę w Warszawie. Teraz jednak wiceszef MON dał prawdziwy popis dyplomatycznych umiejętności: zarzucił Francuzom „brak klasy”.

–  To są ludzie, którzy uczyli się jeść od nas widelcem parę wieków temu. Więc być może w taki sposób się teraz zachowują – powiedział. – Najpierw nas zaprosili, teraz nas wypraszają.

Po chwili stwierdził jednak, że jest to dla Polski i tak „niewielka strata”. Polityka międzynarodowa PiS zaczyna wzbudzać powszechne zaniepokojenie. Paryskie gazety wypowiedź Kownackiego zacytują dziś z pewnością. PiS generuje konflikty z krajami Unii Europejskiej, prowokuje Rosję. Cały wysiłek dyplomatyczny z uporem inwestuje w USA. Oby ich wysiłki się opłaciły. Póki co Stany Zjednoczone będą również cichym beneficjentem negocjacji offsetowych zerwanych z Francuzami. Zamiast Caracali, wyprodukowane zostaną bowiem Black Hawki – powstaną w zakładach PZL Mielec wykupionych przez Amerykanów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Skądinąd król Henio, gdy prysnął z Rzeczypospolitej, to jednak świsnął z Wawelu parę sztućców. Ale akurat to nie jest najważniejsze, bo na Wawelu to on za potrzebą chodził do kibla, więc tę wydumkę kazał rozpropagować we Francyjej, w której do jego czasów takie rzeczy załatwiano po parkach czy korytarzach pałaców. Pomagier Maciaszki ewidentnie niedouczony.

  2. Wybitny specjalista w służbie najwybitniejszego defensora i specjalisty od śmigłowców. Nikt w historii wojskowości nie dokonał tak błyskawicznego zwiększenia stanu obronności, zamieniając zamówione na 2018 rok 50 helikopterów bojowych na 3, niektórzy piszą o 6, wprawdzie nieuzbrojonych, ale gotowych do wożenia vipów i szkolenia pilotów. Nie dziwota, że otoczony młodymi i zdolnymi specjalistami wiedzy tajemnej. Pewno nasz wynalazca nie był w Wenecji, stąd pewnie sądzi, że to polski szlachcic zabrał pańszczyźnianemu chłopu zbyt małe widły i użył jako widelca, a potem pouczał Francuzów. Dorównał w ten sposób, a może i przebił Piotra Wielkiego , który ponad 300 lat temu twierdził, że to Rosjanie nauczyli Francuzów robić i używać mydła. Miał wprawdzie na myśli córkę księcia kijowskiego Annę Jarosławnę, ale nie znając Celtów, jej przypisal cudowną dbałość o higienę, kiedy została żoną króla Francji. I tak to co nie zrobią nasi obrońcy, zawsze przebiją Rosję.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kobiety znowu wyszły na ulice. Na Manifach domagały się pełni praw i wyższych płac

Międzynarodowy Dzień Kobiet dopiero 8 marca, ale przez niektóre miasta Polski już przeszły…