Elżbieta II

Z okazji 90. urodzin państwo brytyjskie postanowiło ufundować królowej Elżbiecie II podwyżkę miesięcznej pensji. W nagrodę za długowieczność monarchini będzie pobierać o 7 proc. więcej, niż do tej pory.

Elżbieta II
fot. Wikimedia Commons

Łącznie utrzymanie królowej i dworu będzie kosztowało brytyjskich podatników 42,9 mln funtów rocznie – o ponad 2 mln funtów więcej, niż w ubiegłym roku. Znamienne, że projekt budżetu obejmuje zarazem oszczędności w dziedzinach społecznie istotnych. 4,5 proc. mniej dostanie z centralnej kasy Walia, po 5 proc. obcięto wsparcie rozwojowe dla Irlandii Północnej i Szkocji. Obniżono także planowane wydatki na edukację i ochronę środowiska, a nawet na tak cenioną w kapitalizmie innowacyjność. Co innego z funduszami na wojsko – to, obok rodziny królewskiej, jeden z nielicznych celów, na które państwo brytyjskie zamierza przeznaczyć więcej, niż w ubiegłym roku.

Brytyjski rząd i zdominowany przez konserwatystów parlament niespecjalnie przejmuje się faktem, że liczba ubogich obywateli kraju systematycznie rośnie. W biedzie żyje już 14 mln Brytyjczyków. Połowa to tzw. ubodzy pracujący, których zarobki z trudem wystarczają na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Nawet 7-procentowa podwyżka sporo by dla nich znaczyła. Jednak zdaniem rządu bardziej potrzebowała jej bajecznie bogata królowa.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…