Dwaj młodzi Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą pójść za kratki za wzywanie w internecie do terroru na tle nienawiści rasowej. Należeli do brytyjskiej neonazistowskiej grupy, której bratnia organizacja z USA dokonywała prawdziwych morderstw.

Polskiemu 19-letniemu studentowi Michałowi S. z Leeds oraz 18-letniemu Polakowi Oskarowi D.-K. mieszkającemu z Londynie grozi kara pozbawienia wolności za ich działalność w ramach neonazistowskiej grupy SonnenKrieg Division. Obaj przyznali się do postawionych im zarzutów nawoływania do aktów terroryzmu i rozpowszechniania terrorystycznych publikacji. D.-K. przyznał się już w grudniu, S. – podczas rozprawy, która odbyła się we wtorek.

Zostali aresztowani w grudniu 2018 r. w związku ze sprawą skandalu mającego miejsce w zeszłym roku. Polegał on na zamieszczeniu w internecie fotomontażu przedstawiającego księcia Harry’ego z przystawionym do głowy pistoletem na tle symbolu swastyki. Obrazowi towarzyszył napis: “Do zobaczenia, zdrajco rasy”. Neonaziści nawiązywali w ten sposób do ślubu członka brytyjskiej rodziny królewskiej z Meghan Markle, która ich zdaniem jest “nieczysta rasowo”.

Oskarżony Oskar D.-K.

To tylko jeden z przykładów rasistowskich materiałów rozpowszechnianych przez Polaków. W trakcie śledztwa ustalono, że S. i D.-K. kierowali się ideologią rasistowską i antysemicką . Wierzą, że nadchodzi “wojna rasowa”, w której biali będą musieli walczyć o przetrwanie. S. posiadał publikacje stanowiące instruktaże terrorystyczne, m.in. “White Resistance Manual”, lecz także podręczniki Al-Kaidy zawierające instrukcje konstruowania bomb. D.-K. jest osobiście odpowiedzialny za zamieszczenie w sieci wspomnianego zdjęcia z księciem Harrym.

Polscy neonaziści rozpowszechniali zabronione treści za pomocą sieci społecznościowej Gab, która reklamuje się jako “portal wolności słowa”, bo nie uznaje standardów eliminujących mowę nienawiści, jak np. Facebook. Z tego powodu z Gab często korzysta brytyjska i amerykańska skrajna prawica, używał go m.in. sprawca zamachu na synagogę w Filadelfii. Obaj oskarżeni mieli za pomocą tego serwisu publikować materiały nawołujące do terroru, zamieszczając je m.in. na koncie SonnenKrieg Division. Jest to grupa powiązana z organizacją nazistowskich ekstremistów z USA, odpowiedzialną m.in. za morderstwo osoby homoseksualnej.

Propaganda SonnenKrieg Division

SDK gloryfikuje m.in. Andersa Breivika. Powstała z inspiracji książką pt. “Oblężenie” Jamesa Masona, jedną z najbardziej wpływowych na skrajnej prawicy lektur, stanowiącej swoisty instruktaż przygotowania do “wojny ras”, zawierającej wykład taktyki terrorystycznej.

Michał S. korzystając z pseudonimu miał również zamieszczać treści nawołujące do “systematycznego mordowania kobiet” i gwałcenia dzieci.

Oskarżeni przebywają na zwolnieniu za kaucją. Na rozprawie Michała S. sędzia poinformowała, że zleciła sporządzenie w jego sprawie raportu przedwyrokowego i potwierdziła jednocześnie, że grozi mu kara więzienia. Wyrok ma zapaść 17 czerwca.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Chłopaczki, buzie jak pączki, zapewne tuczone paczuszkami od mamusi, wychuchane, na pewno rodzinka sklada się na czesne… kwiat narodu?

  2. w polskim prawie o dziwo tylko nazizm i komunizm jest zakazany i karany, jak bym jednak nie nie doceniał endecji i ruchu narodowego, bo on wcale nie jest słabszy czy mniej rasistowski & przestępczy od tych dwóch.

    1. Komunizm nie jest zakazany, zakazane jest pochwalanie ustrojów totalitarnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Medycy: pozwólcie nam ratować uchodźców!

24 września grupa lekarzy i ratowników zwróciła się do ministra spraw wewnętrznych i admin…