Brytyjski sąd skazał polskich neonazistów na kary bezwględnego więzienia. Za „walkę z lewakami”, czy dokładniej – udział w ataku na marsz antyfaszystowski, pobicia i akty wandalizmu trzej mężczyźni pójdą do więzienia na 20 miesięcy.

27 lutego ubiegłego roku w Liverpoolu grupa 10-15 agresywnych mężczyzn pojawiła się w centrum Liverpoolu, w pobliżu St. George’s Hall, gdzie odbywała się demonstracja antyfaszystowska. Publicznie wykonywali gest nazistowskiego pozdrowienia, rwali się do „bicia lewaków”, malowali na murze swastyki. Kiedy usiłowała ich zatrzymać policja, obrzucili funkcjonariuszy płytami chodnikowymi, fajerwerkami, butelkami, flarami, jajkami. Jeden z policjantów został pobity do nieprzytomności. Poszkodowani zostali również przypadkowi świadkowie zdarzenia – mężczyzna ze złamanym nosem, starsza kobieta trafiona kamieniami w głowę i 22-letnia studentka, która na skutek uderzenia flarą do końca życia będzie miała na twarzy potężną bliznę. Zniszczenia gmachu St. George’s Hall wyceniono na 25 tys. funtów.

Uliczne starcie trwało prawie pięć godzin. Dopiero po tym czasie mundurowi przewieźli napastników na komisariat, przekonując się, że wśród prowodyrów przemocy byli Polacy. Paweł Starzyński, Łukasz Pietraszek oraz Michał Nalepka, gdy stanęli przed sądem, szybko przyznali się do winy. Nie ukrywali tego, że utożsamiają się z ruchami skrajnie prawicowymi, a pod St. George’s Hall przyszli w jasnym celu stosowania przemocy. Opowiedzieli również, że zrekrutowała ich do tego celu neonazistowska grupa North West Infidels. Czwarty Polak, Marcin Reekus, karany w przeszłości za handel narkotykami, nie zaprzeczył natomiast, że na prowadzonym przez siebie profilu Polish Ultras na Facebooku zamieścił anons o wydarzeniu. Sam nie wziął udziału w ataku tylko dlatego, że został zatrzymany przez policję jeszcze na dworcu kolejowym, gdy dumnie robił sobie zdjęcia z polską flagą.

Sąd ustalił również, że 36-letni Paweł Starzyński zamierzał rzucać w antyfaszystów butelkami z benzyną i podpalać ich. 33-letni Michał Nalepka atakował „lewaków” kastetem.

Sędzia Andrew Menary wydał wyroki 23 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności dla Reekusa, 20 miesięcy dla Starzyńskiego i Pietraszka. Nalepce wymierzył karę z dwuletnim zawieszeniem, zobowiązał go do odpracowania 250 godzin prac społecznych i przejścia 25-dniowego programu rehabilitacyjnego. Sąd zasądził również od niego 500 funtów odszkodowania dla ofiar neonazistowskiej przemocy i zabronił oskarżonym przez pięć lat wjeżdżać do Liverpoolu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. neofaszystów i neokomuchów I ekstremistów pisoewskich na ten sam placyk zabaw w wieźniu zapraszać należy, aż do wyczerpania argumentów stron – na mrozie I upale powini być przetrzymywani.

 2. PROSZĘ USUNĄĆ ZDJĘCIE TYTUŁOWE OBOZU NARODOWO RADYKALNEGO PONIEWAŻ ZATRZYMANI TO NIE ONR

 3. A Waszczu jeszcze nie wezwał na dywanik ambasadora Wielkiej Brytanii? Sołtysowa nie płacze, że naszych biją?

  1. Gdyby to byli jacyś polscy lewacy, to materiał o tym co godzinę by chodził w TVP, a Błaszczak by się napawał jakim to zagrożeniem jest skrajna lewica.

  2. Szats – jakich polskich lewaków masz na myśli? Lewakami są przecież wszyscy nie będący faszystowskimi chuliganami ;)

 4. Ależ jakie to INTELIGENTNE twarze, tych PiSowskich „patriotów”. „Wyższa yntelygencja” aż z nich bije ………………………………………….. i to chyba właśnie ona pobiła tych lewaków.

  1. O CZYM TY PISZESZ UBOGI UMYSLOWO CZLOWIEKU??!! KTO NAPISAL, ZE TO ZWOLENNICY PISU?
   JAKIMI ONI SA PATRIOTAMI.. JESLI TAKIE COS ROBIA?
   CZY WSZYSCY PATRIOCI MACHAJA LAPAMI… ? !
   JESTES BARDZO OGRANICZONY UMYSLOWO I TRZEBA TOBIE TYLKO WSPOLCZUC…

  2. Jaja sobie robisz???? polscy faszyści robią w Polsce co chcą i jeszce chroni tych faszystów cały PIS lam. Ludzi którzy krzyczeli Lech Wałęsa policja karała a te ścierwa są pod ochroną ministra ZERO i PŁASZCZAKA!

  3. „TROJANOWSKI” – od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych osoby o podobnych poglądach jak „bohaterowie” powyższego artykułu coraz częściej pojawiają się publicznie pewni swojej bezkarności (pomimo jasno brzmiącego art.256 KK ) Nie przypominam sobie by za poprzednich rządów po kuluarach sejmowych paradowały osoby w ubraniach z nadrukowanymi hasłami propagującymi faszystowską nienawiść. Zauważalna jest sympatia środowisk PiS-owskich w kierunku takich „patriotów”. Gdyby nie ta sympatia osobnicy ci by nosa nie wychylili ze swoich dziur. Zwróć też uwagę, że „patriota” nie ma takiego samego znaczenia jak Patriota ;)

 5. Błaszak musi wyciągnąć chłopaków , zagraniczne szkolenia w tłumie , rozrzutność ognia celność i grzeczni w pozdrowieniach …..

 6. To mi sie podoba! Niech tam ich troche przeszkola i pokaza oare filmow o faszystach.
  I koniecznie jakas pokuta. Nsjlepiej praca w kuchni, np. Skrobanie kartofli.

  1. fajnie, ale mogliby tak minimum 3 latka im dac na resocjalizacje .

  2. Sobol – W kostkach, w kostkach :) Leży sobie na podłodze, a pilnują go dwumetrowi murzyni ;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Młodzi Ukraińcy podzieleni w ocenie swojego kraju

Wobec zwiększającej się możliwości otwartego konfliktu zbrojnego miedzy Rosją a Ukrainą wa…