Czołowa brytyjska szkoła średnia wychodzi naprzeciw uczniom transpłciowym lub poszukującym swojej tożsamości. W porównaniu z plagą transfobii w Polsce, czego przejawem było szykanowanie 18-letniej uczennicy w Rybniku, kontrast jest uderzający.

fot. wikimedia commons

Highgate School postanowiła dać jasny sygnał swoim wychowankom: akceptujemy was takimi, jacy jesteście. Już wcześniej w szkole istniała możliwość dogadania się z nauczycielami, by zwracali się do ucznia innym imieniem niż zapisane w dokumentach, odpowiadającym prawdziwej płci. Teraz zmienią się także zasady dotyczące stroju szkolnego. Obowiązkowe mundurki przestaną wyraźnie różnicować chłopców i dziewczęta, każdy będzie mógł, według własnego wyboru, nosić do szkoły spodnie lub spódnicę. W budynku szkoły pojawią się ponadto toalety neutralne płciowo. Dyrekcja szkoły zaznacza, że wszystkie zmiany są odpowiedzą na realne potrzeby wyrażane przez społeczność placówki.

Highgate School nie jest tylko chlubnym wyjątkiem. Woodside High School w północnym Londynie zobowiązała nauczycieli, by wypowiadając się, nie powielali stereotypów związanych z płcią.
Z tego, że tradycyjnie konserwatywne brytyjskie prywatne szkoły średnie stają się coraz bardziej tolerancyjne, cieszą się organizacje broniące praw osób LGBT. Krytyka pojawiła się natomiast ze strony części absolwentów zmieniających się placówek.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Co to znaczy kiedy Polska? W Polsce nie ma mundurków, dziewczęta mogą chodzić w spodniach do szkoły.

  2. śmiać się czy płakać jakimi problemami wg. odbytniczej lewicy żyje klasa pracowników najemnych

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Przykład dla Polski: bojowy związek zawodowy porwał do strajku pracowników szpitali, żłobków i wodociągów

Sytuacja gospodarcza jest zadowalające, a zatem czas na wzrost płac – mówią pracowni…