W Łodzi miejscy aktywiści domagają się zastąpienie skweru i ulicy Jana Pawła II patronami/kami „nieskazitelnego charakteru”. Apel do Rady Miejskiej sygnowały takie organizacje jak: Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom, Łódzki Szlak Kobiet, Zieloni oraz Obywatele RP.
Padają słowa, które jeszcze niedawno wzbudziłyby w Polsce powszechne poruszenie. Magda Gałkiewcz (Dziewuchy Dziewuchom) nazywa Wojtyłę osobą „uwikłaną w kościelną siatkę pedofilską”. – Czas najwyższy, aby zacząć mówić prawdę o tym, bez strachu i bez tabu – podkreśla, dodając, że w kolejce do patronatów czekają kobiety – zacne i zasłużone dla miasta włókniarek persony.
„Taka postać jak Jan Paweł II ma zapewne zasługi na wielu polach działalności politycznej i społecznej ale ostatnie oficjalne dokumenty Watykanu kładą cień na nieskazitelnej osobie papieża” – czytamy w petycji. „Wystarczającym do upamiętnienia pozostałych zasług papieża powinien być w naszym mieście pomnik, znajdujący się przed łódzka katedrą, będący w dyspozycji Archidiecezji, oraz tablica pamiątkowa na fasadzie siedziby Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104”
Fala dewojtylizacji dotarła również do Koszalina. Mieszkańcy domagają się przemianowania ulicy Jana Pawła II na Aleję Walki Młodych. Taką nazwę jedna z miejskich arterii nosiła do 2017 roku, kiedy nowym patronem, w ramach szaleństwa dekomunizacji, został właśnie papież-Polak. Autorzy pomysłu chcą aby poprzednia nazwa powróciła. Ich pomysł znajduje poparcie społeczne, mieszkańcy argumentują, że do Alei Walki Młodych po prostu zdążyli się przyzwyczaić. W petycji do miejskich władz można przeczytać, że „obecny patron alei papież Jan Paweł II jest postacią, na której ciążą poważne zarzuty związane z pedofilią i korupcją w Kościele katolickim”
W Poznaniu na rozprawę z obrońcą gwałcicieli małych dzieci ruszyli działacze Lewicy Razem. Do Rady Miasta wpłynął ich wniosek o odebranie patronatu parku oraz pozbawienie Jana Pawła II honorowego obywatelstwa miasta.
– Jako Lewica Razem uważamy, że niewłaściwe jest, by taka osoba, mimo pozycji, jaką zajmowała w kościele i władzy, nieomylności, jaką teoretycznie powinna mieć, była patronem parku w Poznaniu, szkół i jego honorowym obywatelem – podsumowała Zuzanna Żak, działaczka poznańskiego Razem.
Z kolei Przemysław Czechanowski podpowiedział władzom, że warto zmienić zasady przyznawania takich honorów. Jako przykład innej niefortunności na tym polu podał Margaret Thatcher, antypracowniczą fanatyczkę kapitalizmu, byłą brytyjską premier. W Warszawie Krystian Głuch i Wiktoria Barańska z partii Razem złożyli do rady m.st. Warszawy petycję, w której domagają się odebrania Janowi Pawłowi II tytułu honorowego obywatela miasta. Według nich „papież Jan Paweł II wiedział o zarzutach wobec kard. McCarricka w sprawie popełnianych przez niego nadużyć seksualnych wobec nieletnich przed jego nominacją na stanowisko metropolity Waszyngtonu”. W Gdańsku przeciwko Wojtyle wystąpił Michał Piękoś, działacz Wiosny. – Nie chodzi tylko o zmianę nazwy ulicy. Mamy dość tego statusu quo. Jako Gdańsk chcemy powiedzieć, że jesteśmy po stronie ofiar, a nie oprawców. Symboliczny akt zmiany nazwy ulicy to tylko tyle i aż tyle […] Bez wątpienia pokazalibyśmy, że dla nas, gdańszczan i gdańszczanek, liczy się prawda. Czas skonfrontować się z trudną przeszłością Kościoła katolickiego i mitem Jana Pawła II – zaznaczył.