Paragwajski sąd zarządził tymczasowe aresztowanie byłego kandydata na prezydenta Efraina Alegre w związku z zarzutami korupcyjnym dotyczącymi prowadzenia przez niego kampanii wyborczej w 2018 roku. Sam oskarżony broni się, że jego uwięzienie to próba ,,wyciszenia opozycji” i ,,eliminacji go z paragwajskiego życia politycznego”.

W uzasadnieniu orzeczenia sędzia Cynthii Lovera podkreśliła, że przywódca centrowej Prawdziwej Partii Radykalno – Liberalnej (PLRA) nie zastosował się do nałożonych na niego 20 dni wcześniej środków alternatywnych, ,,systematycznie odmawiając wpłacenia kaucji w wysokości 22 000 dolarów, dzięki której mógłby uniknąć tymczasowego aresztowania”. Alegre przekonuje natomiast, że u podstaw jego uwięzienia i toczonego przeciw niemu śledztwa leżą pobudki polityczne, zaś sama sędzia Lovera ,,pracuje dla byłego prezydenta Horacio Cartesa” i „ jest częścią jego politycznej mafii”. Zdaniem Alegre celem Cartesa oraz jego urzędującego następcy (i kolegi z konserwatywnej Partii Colorado) Mario Abdo jest ,,wyeliminowanie go z paragwajskiego życia politycznego”.

W ostatnich wyborach prezydenckich w 2018 roku Efrain Alegre przegrał z Mario Abdo tylko o niecałe cztery punkty procentowe, a jego PLRA zdobyła drugą największą ilość mandatów w obu izbach parlamentu. W drodze do krajowego więzienia w Tacumbu towarzyszyła mu żona, dzieci oraz dziesiątki jego zwolenników, którzy dołączali do pochodu idącego z siedziby partii PLRA. ,,Więzienie będzie naszym okopem” – zapewniał sympatyków przekraczając bramę aresztu.

Rządzący konserwatyści z Partii Colorado decydują się w ostatnim czasie na coraz bardziej zdecydowane działania wymierzone w opozycję, ponieważ zaczyna im się palić pod nogami polityczny grunt. Niedawno deputowani lewicowego Frontu Guasu złożyli wniosek o impeachment prezydenta Abdo pod zarzutem korupcji, po tym jak wyszło na jaw, że miał on oferować wsparcie wenezuelskiemu uzurpatorowi Juanowi Guaido w zamian za obietnicę zmniejszenia zadłużenia naftowego Paragwaju. Podejrzewa się, że urzędujący prezydent podpisał tajne porozumienie z Guaido, na mocy którego za pomoc w obaleniu Nicolása Maduro dług 269 milionów dolarów, które Paragwaj jest winny wenezuelskiej firmie naftowej PDVSA, miał zostać zredukowany o połowę – do 133 milionów dolarów.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…