Na zaproszenie parlamentarzystów Kukiz ’15 na Wiejską zawitała grupa działaczy skrajnej prawicy z Włoch i Węgier. Po sejmowych korytarzach faszystów oprowadzał jeden z liderów Ruchu Narodowego i Marszu Niepodległości – Robert Winnicki.

W środę rano w polskim parlamencie pojawili się przedstawiciele neofaszystowskich ugrupowań Forza Nuova (FN) i Lotta Studentesca (LS) z Włoch oraz węgierskiego Jobbiku. Wystąpili na specjalnie zorganizowane konferencji prasowej, która z dumą relacjonowali w mediach społecznościowych prominentni członkowie Ruchu Narodowego. Wieczorem faszyści maszerowali ramię w ramię z polskimi nacjonalistami w kolumnie Marszu Niepodległości. Po zakończeniu pochodu przemawiali na błoniach pod Stadionem Narodowym, zyskując aplauz zgromadzonego tłumu.

Robert Winnicki nie widzi najmniejszego problemu we współpracy z ugrupowaniami, które jak Jobbik – odwołują się do ideologii hitlerowskiej, czy dążą do restauracji tradycji włoskiego faszyzmu jak Forza Nuova. Podczas wieczorem dyskusji w Polsat News, poseł Kukiz’15 nie był w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytania Piotra Szumlewicza, dotyczące przypadków stosowania przemocy wobec mniejszości romskiej przez węgierskich sojuszników jego formacji, reagując wyzwiskami i nerwowym śmiechem. Wcześniej na jego profilu na Facebooku pojawił się wpis, w którym Winnicki chwali się spotkaniem z faszystami nazywając ich „europejskimi narodowcami”.

40 narodowców z różnych krajów Europy zwiedzało dziś Sejm RP na zaproszenie Ruchu Narodowego. Podczas konferencji…

Posted by Robert Winnicki on 11 listopada 2015

Forza Nuova to organizacja odwołująca się do dziedzictwa Benito Mussoliniego i jego faszystowskiej koncepcji państwa. Obecny przywódca FN, Roberto Fiore w przeszłości był członkiem terrorystycznej grupy Nuclei Armati Rivoluzionari (NAR), odpowiedzialnej za zamach bombowy na dworcu w Bolonii w 1980 roku, w którym zginęło 85 osób. Jakiś czas temu Fiore udzielił wywiadu Xportalowi – stronie prowadzonej przez polskich faszystów z organizacji Falanga. – Jakie były wady i zalety faszyzmu we Włoszech? – padło pytanie. – Wad było niewiele – odparł rozbawiony Fiore. Obecnie FN jest partią antyimigrancką, homofobiczną, skrajnie konserwatywną i forsującą różnego rodzaju teorie spiskowe, m.in. wiarę w wszechobecność i wszechwładzę członków Loży Masońskiej. Lotta Studentesca, której przedstawiciele byli również obecni wczoraj w Sejmie i na Marszu Niepodległości jest natomiast młodzieżówką faszystowskiej formacji.

Węgierski Jobbik to ugrupowanie odwołujące się do tradycji Strzałokrzyżowców – rasistowskich i ksenofobicznych bojówkarzy, kolaborujących podczas II Wojny Światowej z III Rzeszą. Jego członkowie noszą na demonstracjach Flagi Árpádów, używane jako symbol przez węgierskich faszystów w latach 30. i. 40. Organizacja posiada swoje ramię zbrojne – umundurowaną Gwardię Węgierską, której oddziały dokonują napaści na imigrantów i osiedla zamieszkane przez mniejszość romską.

Polscy nacjonaliści w przeszłości z sympatią mówili również o innej neonazistowskiej formacji – jawnie gloryfikującym ideologię hitlerowską greckim Złotym Świcie. W 2013 roku na fanpejdżu Marszu Niepodległości ukazały się  gratulacje, w związku z wzrostem poparcia społecznego dla tego ugrupowania.

12234910_10153347372942672_1794131511981890035_n

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…