Trwają represje wobec uczestniczek antyrządowych protestów. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowania do sądu akt oskarżenia przeciwko Zofii Nierodzińskiej, która w październiku, wracając ze sklepu, obrzuciła jajkami kościół.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła nie tylko prokuratura, ale również żandarmeria wojskowa, gdyż pw. Podwyższenia Krzyża Świętego; kościół parafialny na poznańskich Jeżycach pełni jednocześnie rolę świątyni garnizonowej.

Dziś poznaliśmy owoce tego śledztwa. Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że doszło do znieważenia uczuć religijnych przez znieważenie kościoła polegającym na trzykrotnym rzuceniu w jego drzwi jajkami”.

Oskarżona uważa zarzut za absurdalny. „To nie była obraza jakichś konkretnych osób, ale wyraz mojego gniewu, buntu, mojego niezrozumienia dla tego, co się dzieje w Polsce; dla pseudoorzeczenia pseudotrybunału. To była część demonstracji organizowanych przez Strajk Kobiet. Był to wyraz mojego nieposłuszeństwa obywatelskiego. Tu chodziło o mnie, o prawa kobiet, nie o jakichś panów patriarchów – oni urażają nas od wieków” – powiedziała.

Zofia Nierodzińska może liczyć na wsparcie.  – Całe poznańskie środowisko feministyczne, „W Naszej Sprawie”- oddolnym ruchu społecznym, i wszystkie pozostałe nieformalne ruchy są absolutnie solidarne z Zofia, z jej gestem – mówiła w grudniu w rozmowie ze Strajkiem Anna Karolina Kłys, autorka, aktywistka W Naszej Sprawie Poznań.

Zofia Nierodzińska na co dzień jest zastępczynią dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. Nagranie ze swojej akcji opublikowała na portalu społecznościowym. „Chyba nie było to najrozsądniejsze, ale jesteśmy na wojnie, prawda?” – napisała.

Grożą jej dwa lata więzienia.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…