Po Szczecinie i kilkunastu dużych miastach także w Białej Podlaskiej na pomnik Lecha Kaczyńskiego nałożono koszulkę z napisem „Konstytucja”. Policja potraktowała sprawę śmiertelnie poważnie.
Policja w Białej Podlaskiej nie potrzebowała wiele czasu, by ustalić sprawców tego czynu. Jednego z nich pojmano i postawiono mu zarzuty. Są to zarzuty z art. 261 kk: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Stróże porządku mieli o tyle ułatwione zadanie, że całe zdarzenie, polegające na włożeniu na pomnik tekturowej koszulki z napisem „Konstytucja”, zostało sfilmowane przez miejski monitoring. Czynu dokonali dwaj mężczyźni. Media nie podają informacji, by pomnik zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego miałby zostać uszkodzony podczas zakładania ubioru.
Zatrzymany mężczyzna ma lat 67 i po przesłuchaniu został zwolniony do domu.
To bliźniacza sytuacja jak w Szczecinie, gdzie policja poszukuje sprawców podejrzanych o ten sam czyn. Dziś na profilach Komitetu Obrony Demokracji pojawiły się zdjęcia z kolejnych takich akcji przeprowadzonych w miastach całej Polski.
Biała Podlaska również przypomina, że Lech Kaczyński stał po stronie Konstytucji, domagał się niezależnego od polityków KRS i TK. #Konstytucja#KOD #tojaubralempomnik pic.twitter.com/8lRjRPe0Me
— KOD (@Kom_Obr_Dem) 2 sierpnia 2018
Jeśli sprawa trafi przed oblicze sądu, ten będzie miał ciężki orzech do zgryzienia: w jaki mianowicie sposób został pomnik Lecha Kaczyńskiego znieważony? Czy napis „Konstytucja” znieważa? Czy ubranie pomnika w tekturę lub materię (bez uszkadzania obiektu) jest znieważeniem? Zapewne pomocny będzie artykuł 216 o znieważeniu osoby, którego interpretacja prawna mówi, że: „Zgodnie z treścią art. 216 kk istota zniewagi sprowadza się do zachowania, które polega na okazaniu innej osobie pogardy, uwłaczaniu czci, ubliżaniu jej, poniżeniu lub innym zachowaniu obraźliwym.
Znieważające zachowanie może przybrać postać obraźliwej wypowiedzi słownej albo pisemnej, gestu, rysunku lub innej formy przekazu.
Za znieważenie może być również uznane molestowanie seksualne. Wyrażać będzie się ono wówczas w takich zachowaniach jak nieprzyzwoite propozycje, znaki, gesty, które są przejawem pogardy dla ofiary”.
Jest w każdym razie pewne, że polskiemu wymiarowi sprawiedliwości, i tak obolałemu po ostatnich wyczynach PiS, taka sprawa nie doda splendoru.