Prawie wszystkie wielkie postacie historyczne Stanów Zjednoczonych były bandytami, co zdaniem władz miejskich San Francisco może źle wpływać na młodzież. Lokalne władze edukacji zmienią na początek nazwy 44 szkół, tj. jedną trzecią placówek zarządzanych przez miasto, by usunąć z przestrzeni publicznej nazwiska osób, które dzisiaj siedziałyby w więzieniu. Szczególnie ciemne postaci, jak Jerzy Waszyngton, czy Abraham Lincoln, idą do kasacji.

Miejska polityka historyczna San Francisco została wykuta przez specjalną komisję wyznaczoną przez miejski School Board, która badała przeszłość bohaterów Ameryki przez rok. Zeszłotygodniowe głosowanie w radzie miejskiej zatwierdziło jej pracę, choć doszło oczywiście do licznych kontrowersji. Tak, Abraham Lincoln rzeczywiście obalił niewolnictwo, ale np. w 1862 r. dał zielone światło dla powieszenia 38 Indian, którzy napadli na kolonizatorów w Minnesocie. Kiedy komisja natrafiała na ten rodzaj czynów politycznych, nie ostał się nawet Lincoln.

Weźmy Roosevelt Middle School: było dwóch prezydentów o tym nazwisku, może któryś mógłby stanowić wzór dla młodzieży? Niestety. Historyk Theodore Roosevelt (1901-1909) sprzeciwiał się głosowaniu czarnoskórych, a ojciec New Deal, słynny Franklin Delano Roosevelt (1933-1945) kazał zamknąć w obozach koncentracyjnych 100 tys. Japończyków i osób pochodzenia japońskiego, gdyż uważano, że mogą sprzyjać Japonii, z którą USA toczyły wtedy wojnę na Pacyfiku. Obaj się nie nadają.

„Nie chodzi o przekaz symboliczny, tylko moralny” – wyjaśniał członek School Board Mark Sanchez, który w pełni popiera wyrzucenie z miejskich nazw ciemne postaci Ameryki – „To przekaz dla naszych rodzin, uczniów i całej społeczności”. Szkoły i rodzice do końca kwietnia muszą zaproponować nowych, czystych bohaterów, co pozostaje wręcz niemożliwe, jeśli oprzeć się na historii politycznej Stanów Zjednoczonych. Na szczęście są jeszcze artyści, wynalazcy…

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Sąd Najwyższy otwiera furtkę do karania hierarchów kościelnych chroniących pedofili

Ten ważny wyrok Sądu Najwyższego może stać się początkiem całego procesu, który oczyściłby…