Neapol, Florencja, Palermo, Parma – te miasta nie uznają antyimigracyjnej polityki szefa włoskiego MSW. Będą przyjmować statki z uchodźcami i wydawać pozwolenia na stały pobyt.

Burmistrzowie części włoskich miast idą na otwarty konflikt z ksenofobicznym wicepremierem Matteo Salvinim na obszarze polityki imigracyjnej. Nakazali urzędnikom ignorować niektóre zapisy dekretu wydanego przez Salviniego, który ma ograniczyć napływ imigrantów i prawa uchodźców. Chodzi przede wszystkim o klauzulę, która odbiera uchodźcom prawo do wnioskowania o pobyt stały po upływie okresu dwóch lat spędzonych we Włoszech. Loucea Orlando, burmistrz sycylijskiego Palermo twierdzi, że zmiany wprowadzone przez Salviniego są niekonstytucyjne i szkodliwe społecznie.

Orlando podkreśla, że decyzja Salviniego jest sprzeczna z ustawą zasadniczą, bo odcina uchodźców od podstawowych praw gwarantowanych im w konstytucji, przede wszystkim do korzystania ze służby zdrowia. Burmistrz Palermo już zapowiedział, że skieruje nowe przepisy do rozpatrzenia przez Sąd Konstytucyjny. Uznaje również, że dekret ma charakter dyskryminacyjny, czyli również niekonstytucyjny – może prowadzić do bezpodstawnej kryminalizacji coraz większej części imigrantów wberw fundamentalnym prawom człowieka.

Salvini wybuchł gniewem. – Ci, którzy pomagają nielegalnym imigrantom nienawidzą Włochów i odpowiedzą za to przed prawem i historią! – grzmiał wicepremier z nacjonalistycznej Ligi. Zarzucił Orlando niesubordynację. Włodarz Palermo się jednak nie przejął: podkreślił, że jedynie broni podstawowych praw konstytucyjnych przed łamaniem ich przez władzę.

Antyuchodźczej polityce Salviniego na innym obszarze sprzeciwiają się też niektórzy burmistrzowie nadmorskich miast. Neapol, Messyna i Reggio Calabria zapowiedziały, że wbrew poleceniom ministra spraw wewnętrznych będą wpuszczać do portów statki z uchodźcami z Afryki Północnej uratowanymi na Morzu Śródziemnym. Wzdłuż południowych wybrzeży Europy błąka się właśnie jednostka “Sea Watch” z 32 imigrantami na pokładzie. Nie może znaleźć portu, w którym mógłby zacumować. To efekt rosnącej w Europie niechęci do uchodźców. Tymczasem burmistrz Neapolu, Luigi de Magistris, oświadczył, że zaprasza “Sea Watch” do siebie: – Mam nadzieję, że statek przypłynie do Neapolu ponieważ, niezależnie od tego co mówi rząd, wpuścimy go do portu.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Ad. Nikt
  Kościół wielu rzeczy zakazuje a i tak w tzw. nowoczesnej juropie maja one miejsce – homo śluby, aborcja, wspomniane plastry i tabletki, kondomy, in vitro itd; nie rozumiem więc dlaczego obywatel „Nikt” jest tak zdziwiony moją propozycją?
  Bomba „D” (demografia) która już nie tylko tyka w Afryce ale dawno wybuchła rozniesie nasz kontynent w pył, najpierw zginie przyroda czarnego lądu a potem przyjdzie czas na nas, wykończy nas nie „czarne złoto” czyli mityczny węgiel ale czarny człowiek który w milionach ruszy przez morze.
  Polecam koledze jechać do południowych Włoch, Grecji czy Francji i pobyć tam trochę aby zobaczyć co z wielotysięcznej kultury owych krajów zrobili tzw. uchodżcy, znałem wielu pięknoduchów którzy po takiej wycieczce wracali do kraju jako „lekcy rasiści”, niech kolega porozmawia z miejscową ludnością a dowie się co oni sądzą nt. uszczęśliwiania ich przez masowy napływ obcych kulturowo ludzi.
  Pozdrawiam i życzę pomieszkania w towarzystwie „ubogacaczy”, przerabiałem i mam traumę do dziś.

  1. I tak Polskę bez imigrantów będziesz miał tylko na czarno-białych filmikach z PRLu. Drzwi na oścież do Polskiego kraju już otwarte, najpierw Ukraińcy, potem przyjdzie czas na resztę. Tak to działa, tak działają prawicowe systemy polityczno-gospodarcze. A czy rządzi partia socjal-demokratyczna, czy konserwatywna, nieistotne, co do emigracji to jest zgoda. To prawicowa Merkel otwarła drzwi do Europy i będziemy o tym pamiętać!

  2. Ad. Adrian
   Więc niestety musi nastąpić wzajemne wyrzynanie zwane wojną — przykre acz chyba nieuniknione.

 2. Ta wasza miłość do imigrantów EKONOMICZNYCH robi się już niestrawna i zahacza o ciężkie „fiksum-dyrdum”, jak nie Nowak to pan panie Jaworski, jak nie pan to pani Figaczewska, jak nie ona……………………
  Nie liczę raczej na odpowiedż ale jeśli zechciał by pan odpowiedzieć to zapytam: ilu imigrantów ekonomicznych z Afryki i bliskiego wschodu jesteś pan w stanie zaakceptować na naszym kontynencie — milion, 10 milionów, sto milionów a może miliard?
  Tutaj w Europie namawiacie do regulacji urodzin, szerokiej antykoncepcji, nieograniczonej aborcji itd i to samo winniście z całych sił propagować w Afryce czy w Azji, powiem brutalnie — organizacje od statków ratujących imigrantów ekonomicznych winny zakupić miliard prezerwatyw, miliard plastrów antykoncepcyjnych, miliard tabletek jak wyżej a dodatkowo sto milionów tabletek „dzień po” i to wszystko zrzucać z samolotów na Afrykę i Azję, ich nieograniczona niczym rozrodczość zniszczy najpierw nas ekonomicznie a następnie padnie planeta.
  Możesz pan pomyśleć o czym on pieprzy!!!!! To o czym piszę będzie miało kapitalny wpływ na dalszą ekspansję czarnej biedoty bez perspektyw na nasz kontynent, widział pan wykresy pokazujące dzietność w Afryce oraz jej perspektywy? Króliki w marcu to przy nich pikuś………………………
  Pozdrawiam i (nie?) liczę na odpowiedż — czasami odpowiada pani Książek (rzadko).

  1. No jak miliard prezerwatyw, miliard tabletek, milard plastrów i sto milionów tabletek „dzień po”!? Kościół tego przecież zakazuje!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…