Włoski Urząd Antymonopolowy nałożył na Google grzywnę w wysokości ponad 102 mln euro za ,,nadużycie pozycji dominującej na rynku”. To kolejna w ostatnim czasie kara dla tego technologicznego giganta za nieuczciwe praktyki wobec konsumentów i konkurentów.

Decyzja Urzędu to wynik sprawy aplikacji JuicePass, opracowanej przez włoską firmę energetyczną Enel X i służącą do lokalizowania terminali do ładowania samochodów elektrycznych. Google odmówił udostepnienia jej miejsca na platformie Google Play. Zdaniem włoskiego Urzędu firma naruszyła tym artykuł 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Jak napisano w uzasadnieniu, ,,we Włoszech około trzy czwarte smartfonów korzysta z systemu Android”, w związku z czym ,,dzięki systemowi Android i sklepowi z aplikacjami Google Play, Google zajmuje na rynku pozycję dominującą”. Dlatego „odmawiając Enel X Italia (…) udostępnienia miejsca dla JuicePass, Google bezpodstawnie ograniczyło możliwości użytkownikom aplikacji firmy Enel”.

Działania Google wobec JuicePass wynikały najprawdopodobniej z tego, iż ze względu na udogodnienia oferowane przez tę aplikację mogła ona w zakresie wsparcia dla kierowców aut elektrycznych stać się konkurencją dla Google Maps. Zadowolenia z decyzji Urzędu Antymonopolowego nie kryła broniąca praw konsumenckich organizacja Codacons. ,,Nieraz podkreślaliśmy, że nadmierna potęga Google przynosi szkody nie tylko operatorom, ale przede wszystkim korzystającym z usług firmy konsumentom” – napisali jej przedstawiciele w oświadczeniu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. I co to jest wobec przeszło 100 MILIARDÓW $ dochodów Góglary w ub roku? Komar ukąsił? No rozbawiliście mnie setnie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Niewygodny przeciwnik Kaczyńskiego – Marian Banaś odkrywa karty

Zdania z ust Mariana Banasia, szefa NIK, jakie padły podczas rozmowy w programie radiowym,…