Site icon Portal informacyjny STRAJK

Włochy: prekariusz rekordzista dostał umowę o pracę 3 lata przed emeryturą

Pół wieku przepracował na śmeciówkach. Dopiero 3 lata przed przejściem na emeryturę nauczyciel z północnych Włoch otrzymał do podpisania pierwszą w życiu umowę o pracę. To pokazuje, że problem śmieciowego zatrudnienia to nie tylko polska plaga.

We Włoszech śmieciowe zatrudnienie jest zmora nauczycieli. fot. wikimedia commons

We Włoszech nauczyciele praktycznie nie liczą na stałe zatrudnienie, powszechne jest trzymanie ich latami na umowach śmieciowych, bez gwarancji urlopu, czy możliwości zrzeszania się. 67-letni Antonio Chiumiento z Pordenone jest prekariuszem rekordzistą: w wyniku ostatniej reformy edukacji wdrożonej przez rząd Matteo Renziego, na 3 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego otrzymał etat. Umowy o pracę dostało kilkadziesiąc tysięcy włoskicj nauczycieli, których rząd pragnie wspomóc.

Chiumiento zaczął uczyć w technikum w Pordenone nie mając jeszcze nawet ukończonych 20 lat. – Pobiłem rekord. Za trzy lata będę mógł przejść na emeryturę. Zacząłem uczyć w wieku 19 lat w technikum w Pordenone, a teraz jestem zadowolony, że mogę zakończyć karierę jako stały nauczyciel – powiedział dumny były prekariusz lokalnej prasie. Teraz otrzymał umowę o pracę na czas nieokreślony jako nauczyciel ekonomii w zespole szkół, czyli liceum i technikum w pobliskiej miejscowości Tolmezzo.

Historia Włocha w swoim absurdzie udowadnia, że nie tylko Polska zmaga się ze śmieciowym rynkiem pracy. O ile jednak rząd Renziego zamierza iść włoskim emerytom na rękę – polskiemu rządowi nie udało się jeszcze wybrnąć z obietnicy przygotowania nowej ustawy emerytalnej. Nie uwzględniono w niej postulowanych przez „Solidarność” okresów składkowych. W Polsce kwitnie również śmieciowe zatrudnienie. Z ostatniego raportu PIP wynika, że co piąta polska umowa powinna być umową o pracę. Na „śmieciówkach” pracuje 1,4 mln. osób.

We Włoszech natomiast rząd nie tylko nie boi się obniżenia wieku emerytalnego, które poprzedni rząd Mario Montiego podwyższył z 61 dla kobiet i 65 dla mężczyzn do 67 lat dla wszystkich. Wolno również przejść na wcześniejszą emeryturę mniejszą o około 20-30 euro po 35, a nie 40 latach płacenia składek.

[crp]
Exit mobile version