Włoski minister spraw wewnętrznych i wicepremier Matteo Salvini ogłosił dziś, że zbiera dowody na „przestępstwa” ekipy statku ratunkowego Sea Watch 3 działającego na Morzu Śródziemnym. Celem tej inicjatywy ma być doprowadzenie wszystkich członków załogi statku przed sąd i skazanie ich za „narażenie pasażerów na niebezpieczeństwo utraty życia poprzez odrzucenie instrukcji nakazującej wysadzenie ich w najbliższym porcie, a nie we Włoszech”.

Matteo Salvini. wikimedia

Na pokładzie statku należącego do niemieckiej organizacji humanitarnej, ale pływającego pod banderą holenderską przebywa 47 osób, w tym 13 niepełnoletnich, uratowanych już ponad tydzień temu u wybrzeży libijskich. To migranci z Sudanu i krajów Afryki subsaharyjskiej. Mimo oficjalnego zakazu statek odwiedziło kilku lewicowych posłów do włoskiego parlamentu, by zaapelować potem o pozwolenie na przybicie Sea Watch 3 do włoskiego portu.

W tej chwili statek znajduje się w pobliżu Sycylii. Salvini zapowiedział, że dowody zostaną przekazane wymiarowi sprawiedliwości, gdyż według niego kapitan i ekipa popełniają „przestępstwo” w „oczywistym” celu „wykorzystania migrantów w bitwie politycznej”. Podkreślił, że Sea Watch 3 mógł szybciej dopłynąć do Libii, Tunezji bądź Malty.

Liczne organizacje humanitarne, w tym Save the Children, zwróciły się do włoskiego rządu o przyjęcie choć 13 niepełnoletnich, wśród których są małe dzieci. Salvini nalega z kolei, by Holandia I Niemcy „wzięły odpowiedzialność” za statek i przyjęły migrantów. Na razie odpowiedziała tylko Holandia – Mark Harbers, minister ds. migracji, zadeklarował, że jego kraj „nie jest zobowiązany” do znalezienia jakiegoś wyjścia, gdyż Sea Watch 3 „działał z własnej inicjatywy”.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. „uratowanych (…) u wybrzeży libijskich”
    tzn. chodzi o to, że podpływa statek „organizacji pozarządowej” czytaj „V kolumny” pod samo wybrzeże, tak? dotąd tak twierdzili tylko prawacy, ale skoro i wy to potwierdzacie, że odbiór jest już z libijskich plaż? no to to jest pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy, a nie ratowanie rozbitków

  2. To nie są ratownicy a pomocnicy w procederze przemytu ludzi.

    Prokuratura jak najbardziej powinna się im przyjrzeć.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Izrael zaatakował Gazę

Izraelska armia zaatakowała strefę Gazy pod pretekstem przeciwdziałania zagrożeniom ze str…