We Włoszech odrzucona została ustawa mająca chronić osoby LGBT przed przemocą, znana jako DDL Zan. W Mediolanie i Rzymie odbyły się manifestacje na rzecz jej zaakceptowania.

27 października włoski senat odrzucił ustawę nazywaną we Włoszech DDL Zan – od nazwiska jej pomysłodawcy, Alessandro Zana, posła Partii Demokratycznej. Za wprowadzeniem DDL Zan, zaakceptowanej rok temu przez izbę poselską, głosowało 131 senatorów, przeciwko – 154. Mimo iż ustawie wróżono powodzenie, na wniosek dwóch skrajnie prawicowych ugrupowań – Fratelli d’Italia i Lega Nord – głosowanie zostało przeprowadzone w trybie tajnym. W efekcie przewidywana przez demokratów liczba senatorów, którzy mieli ustawę poprzeć, finalnie okazała się mniejsza.

Włoskie prawo przewiduje co prawda możliwość wznowienia dyskusji nad tematem ustawy po sześciu miesiącach od jej odrzucenia, jednak prawdopodobieństwo, że się tak stanie, jest praktycznie zerowe. Pierwsza, również nieudana próba wprowadzenia we Włoszech ustawy przeciwko homofobii, miała miejsce w 1993 roku.

DDL Zan – na czym polega?

DDL Zan miała być rozszerzeniem tzw. prawa Mancino z 1993 roku, ustanawiającego sankcje wobec przestępstw wynikających z nienawiści, dyskryminacji i agresji na tle rasowym, religijnym bądź etnicznym. Nowa ustawa miała na celu dodanie do tego zestawu penalizację za zniewagi ze względu na płeć, orientację seksualną, tożsamość płciową oraz niepełnosprawność. Dodatkowo ustanawiała datę Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Lesbofobii, Bifobii i Transfobii. Uchwalenie proponowanego przez Partię Demokratyczną prawa było w ciągu ostatnich miesięcy skutecznie sabotowane przez wysiłki homofobicznej partii Salviniego, Lega Nord.

Co na to Włosi?

DDL Zan było jedną z najszerzej dyskutowanych kwestii politycznych we włoskich mediach od początku tego roku. Pierwszomajowa wypowiedź jednego z najpopularniejszych włoskich piosenkarzy, Fedeza, który wyraził swoje poparcie wobec ustawy, spowodowała spore tarcia między artystą a narodową stacją RAI. RAI TV, działające na podobnych zasadach jak polskie TVP, transmitowało znane we Włoszech Concertone, podczas którego Fedez wyraził swoja opinię.

28 października tysiące Włoch zgromadziło się na placach w Rzymie i Mediolanie, by zaprotestować przeciwko odrzuceniu ustawy. Liczebność manifestantów pod Arco della Pace w Mediolanie szacuje się na 10 tysięcy. W Rzymie pojawił się zaś sam wnioskodawca ustawy – Alessandro Zan.

Według ostatniego sondażu IPSOS 59% Włochów wiedziało dokładnie, czego dotyczy DDL Zan. 49% ankietowanych zadeklarowało poparcie dla projektu, natomiast 31% stwierdziło, że przestępstwa wynikające z dyskryminacji są już odpowiednio sankcjonowane. Podział opinii na temat spraw LGBT we Włoszech obrazuje również projekt ustawy Ronzulli-Salvini, której treść jest dokładnie odwrotna od DDL Zan.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Putin: jesteśmy gotowi do wojny jądrowej

Prezydent Rosji udzielił wywiadu dyrektorowi rosyjskiego holdingu medialnego „Rossija Sego…