Luca Traini, 28-letni rasista, który wczoraj w Maceracie, 43-tysięcznym mieście w środkowych Włoszech, otworzył ogień do czarnoskórych imigrantów raniąc sześć osób, może niestety stać się bohaterem znacznej części włoskiego elektoratu na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi. Traini ostrzelał wczoraj również lokalne biuro rządzącej Partii Demokratycznej, oskarżonej przez prowadzącą w sondażach skrajnie prawicową koalicję o „tolerowanie imigranckich zbrodni”.

Macerata. pixabay

Traini został wczoraj zatrzymany w centrum miasta, gdy pod pomnikiem poświęconym bohaterom miasta wykonywał faszystowski gest krzycząc „Włochy dla Włochów!”, owinięty we włoską flagę. Wcześniej jeżdżąc samochodem po ulicach Maceraty strzelał do imigrantów z Mali, Ghany i Nigerii.

„Nienawiść i przemoc nie podzielą nas” – zapewnił premier Paolo Gentiloni. Wezwał do spokoju i niewykorzystywanie polityczne zamachu w trwającej kampanii wyborczej.

Zamachowiec był w zeszłym roku kandydatem prawicowej Ligi Północnej w wyborach lokalnych, więc szef Ligi, Matteo Salvini zareagował bardzo szybko: „Ktoś, kto strzela na ulicy to przestępca, niezależnie od koloru skóry ofiar”. Jednocześnie potępił „inwazję” migracyjną we Włoszech. „Chcę jak najszybciej wejść do rządu, by wprowadzić w całym kraju bezpieczeństwo, sprawiedliwość społeczną i pogodę ducha” – dodał lekceważąc apel premiera.

Były premier Silvio Berlusconi (Forza Italia): „To był gest niezrównoważonego psychicznie”. Bezczelnie dodał, że „(ten gest) nie może być uważany jako coś, co ma jakąś jasną konotację polityczną”. Forza Italia, Liga Północna i jawni faszyści z Fratelli d’Italia tworzą wyborczą koalicję, która prowadzi w sondażach przed wyborami przewidzianymi na 4 marca. Chce na nią głosować 35 proc. wyborców i według komentarzy włoskiej prasy czyn faszysty z Maceraty nie osłabi tej tendencji, a może ją wręcz wzmocnić.

To się wiąże z innym wydarzeniem w Maceracie: w minionym tygodniu policja znalazła walizkę zawierającą porąbane na części ciało 18-letniej Włoszki. O morderstwo jest podejrzany 29-letni dealer narkotykowy, Nigeryjczyk, który poprosił o azyl we Włoszech. Prawicowe media nie wahają się przedstawiać terrorystę Trainiego jako „obrońcę włoskich kobiet”.

Od 2014 r. do Włoch przybyło ponad 600 tys. migrantów. Francja, Szwajcaria i Austria zamknęły dla nich granice, co spowodowało eksplozję próśb o azyl na miejscu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. akcja i reakcja.
    jak państwo nic nie robi, to zwykli obywatele biorą sprawy w swoje ręce.
    inny przykład- 14 romów osiedliło się w domu Francuza podczas jego chwilowej nieobecności. udowodnili, że przebywają tam więcej niż dwa dni, a więc nie można ich usunąć bez wyroku sądu. a sąd po pierwsze nierychliwy, a po drugie nie może podczas zimy wywalać na bruk.
    na szczęście Francuz był pochodzenia arabskiego i z pobliskiego blokowiska ściągnął 100 ziomków. sama ich obecność skłoniła okupantów do opuszczenia domu.

    1. Akcja reakcja byłaby wtedy, kiedy by strzelał do mordercy, a nie przypadkowych ludzi. Poza tym, nie wiem, czy chciałbyś żyć w państwie gdzie samosądy byłyby na porządku dziennym. Choć to nie był i tak samosąd, tylko kretyńskie morderstwo.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Ameryka Łacińska: z powodu pandemii zniknęło 26 mln miejsc pracy

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) poinformowała, że na skutek pandemii koronawirusa i…