Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons

Prokuratura rozpoczęła przesłuchania w związku z zeszłorocznymi nienawistnymi wypowiedziami Wojciecha Cejrowskiego na antenie Radia Koszalin.

Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons
Manifestacja Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów / fot. Wikimedia Commons

Prokuratura przesłuchała redaktora Andrzeja Rudnika, prowadzącego audycję, w której Wojciech Cejrowski, komentując film „Wołyń”, nazwał Ukraińców „gwałcicielami i rzeźnikami”. Na tę wypowiedź natychmiast zareagował szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma. O nawoływanie do nienawiści na tle etnicznym oskarżył obu dziennikarzy – zarówno Rudnika, jak i Cejrowskiego. W swoim wniosku napisał, że wypowiedzi Cejrowskiego „„są obelżywe, urągające, uwłaczające godności człowieka, wyrażają pogardę wobec Ukraińców, poniżają ich w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji znieważają osoby narodowości ukraińskiej z powodu ich przynależności narodowej”.

W obronie pokrzywdzonych ocenzurowanych dziennikarzy stanął ks. Isakowicz-Zaleski, który stwierdził, że „Piotr Tyma, szef Związku Ukraińców i kolega rzecznika (wybiórczych) praw obywatelskich Adama Bodnara, atakuje polskich dziennikarzy”.

Na antenie Radia Koszalin miała miejsce taka rozmowa:

„WC: Ukraińcy to gwałciciele i rzeźnicy.

AR: Ale nie wszyscy oczywiście.

WC: Nie wiem tego czy nie wszyscy. Jeżeli mój brat jest gwałcicielem i rzeźnikiem, a ja przez dziesiątki lat, po tym jak dokonano rzezi wołyńskiej, twierdzę cały czas, że on jest bohaterem, to to mnie czyni rzeźnikiem i gwałcicielem. Bo znaczy to, że mnie nie to przeszkadza, że on był rzeźnikiem i gwałcicielem. Liczy się dla mnie tylko to w jakiej sprawie gwałcił i rozrzynał ludzi. No więc na Pańskie pytanie „czy wszyscy Ukraińcy?” stwierdzam, że wszyscy. (…) Żaden Ukrainiec do tej pory nie uporządkował tej sprawy. Nikt tam nie wystąpił ze znacznych Ukraińców mówiąc: „Ci nasi bohaterowie to nie są bohaterowie. Tak, walczyli o niepodległą Ukrainę ale takimi metodami się nie załatwia spraw”. Bo nie można dobra uzyskać czyniąc makabryczne zło”.

Piotr Tyma, szef ZUwP znany jest z negowania zbrodniczego charakteru UPA. Jednak wypowiedzi Cejrowskiego stanowczo równają do tego poziomu. Sporowi jednych nacjonalistów z drugimi sekunduje ksiądz, również znany z szerzenia ksenofobii.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Fragmenty Uchwały „Krajowego Prowidu” OUN z 22 czerwca 1990 roku.
  Poniższy tekst po przetłumaczeniu Agencja Konsularna RP we Lwowie, pismem z dnia 20 marca 1991 roku przesłała do Sejmowej Komisji ds. Polski w Warszawie, do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Historii PAN w Warszawie i kilku innych miejsc, ponadto materiał został wydrukowany dnia 12-14 kwietnia 1991 roku w gazecie „Polska Zbrojna”, organie MON. Dzisiaj, możesz i Ty się z nią we fragmentach zapoznać.
  „Nakazuje sie szerzenie kultu Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i metropolity Andrzeja Szeptyckiego przez upamietnianie w miastach i wsiach pomnikami jak i nadawanie ich imienia szkolom, ulicom, placom. Aby nie draznic Polakow i rzadu przyznac im na Ukrainie pewne uprawnienia w zakresie wiary, kultury i szkolnictwa, baczac rownoczesnie by te koncesje nie poszly zbyt daleko.
  Wykluczyc organizowanie sie Polakow pod wzgledem politycznym. Przede wszystkim nalezy narzucic Polakom nasz punkt widzenia na historie i stosunki ukrainsko-polskie.
  Nie dopuścić do gloszenia, ze Lwow, Tarnopol, Stanislawow, Krzemieniec i inne kiedykolwiek odgrywaly role polskich osrodkow kultury – zawsze byly to osrodki kultury ukrainskiej, Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli.
  Glosic, ze w Polsce mieszka 1 milion Ukraincow, utrudniac Polakom (ale niezbyt nachalnie) odbudowe cmentarza Orlat we Lwowie.
  Oddawanie Polakom Kosciolow uzaleznic od oddawania w Polsce obiektow erkiewnych a przede wszystkim oddanie przez Polakow Ukrainskiej Katolickiej Cerkwi katedry greckokatolickiej w ksiazecym grodzie Przemyslu.
  Sporzadzac i systematycznie uzupelniac spisy Polakow mieszkajacych na Ukrainie. Spisy te sluzyc beda sprawie scislej kontroli ich poczynan. Ograniczac Polakom studia i nie dopuszczac do powstania silnej warstwy inteligencji.
  Przeciwstawiac sie wszelkiemu zblizeniu Polakow i Rosjan zarowno na Ukrainie jak i w Polsce.
  Wykazywac, ze we wspolnej walce z komuna Ukraincy byli strona aktywna i inspirujaca – innymi slowy aby Polacy uznali przywodcza role Ukraincow.
  Eliminowac wszelkie polskie proby zmierzajace do potepienia UPA za rzekome znecanie sie jej na Polakach. Wskazywac ,ze UPA nie tylko nie znecala sie nad Polakami, ale przeciwnie brala ich w obrone przed hitlerowcami i bolszewikami. Mordy, ktorym zaprzeczac nie mozna, byly dzielem sowieckiej partyzantki lub luznych band, z ktorymi UPA nie miala nic wspolnego. Wszelkimi silami dazyc do tego, aby w roznych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawala, ze byly to przyklady palenia wsi ukrainskich i mordowania Ukraincow przez AK, wskazywac na podobienstwo miedzy UPA i AK podkreslajac wyzszosc pod kazdym wzgledem UPA nad AK.
  Wymuszac na Polakach przyznawanie sie do antyukrainskich akcji, potepienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojna i haniebnej operacji „Wisla” po wojnie. Zmierzac do tego by miarodajne czynniki polskie na emigracji zrzekly sie wszelkich zamiarow i mysli rewindykacji wzgledem Ukrainy a sprawe Ukrainy Zacurzonskiej (Zasanie, Chelmszczyzna, Podlasie, Lemkowszczyzna) pozostawic otwarta. Na takim stanowisku stoi juz obecnie Konfederacja Polski Niepodleglej – te organizacje i jej ludzi nalezy popierac.
  W takim tez duchu nalezy urabiac polska opinie publiczna na obczyznie, za posrednictwem polskich organizacji i bedacych w polskich rekach srodkow informacji. W tym celu nalezy przenikac do polskich organizacji tam, gdzie jest to mozliwe i lansowac nasz punkt widzenia, zyskiwac zwolennikow wsrod Polakow, a tam gdzie to jest najbardziej celowe nie zalowac srodkow z Funduszu Wyzwolenia Ukrainy. Kupowac audycje w polskim radiu oraz miejsca w polskich gazetach , wchodzic do polskich zespolow redakcyjnych. Dyskusje prowadzic w duchu heroizmu UPA i nie kwestionowanej ukrainskosci Ukrainy Zacurzonskiej ze stolica w ksiazecym grodzie Przemyslu.
  Szanowni Deputowani,
  Podkreslac z cala moca, ze pelne wyzwolenie Polski nie jest mozliwe bez samostijnej Ukrainy (vide Michnik) – oznacza to pelne zaufanie do antymoskiewskiej polityki Ukraincow.
  Najpilniejsze zadanie na najblizsza przyszlosc: doprowadzic do tego zeby wladze polskie jednostronnie zlozyly deklaracje, ze wzgledem samodzielnej Ukrainy nie wysuwaja i nie beda wysuwac zadnych roszczen terytorialnych a tym samym wyrzekaja sie wszelkich pretensji do ziem utraconych na wschodzie w wyniku sowieckiej inwazji w 1939 roku.
  My ze swej strony przyznamy slusznosc takiemu stanowisku oswiadczajac, ze kwestia granic powinna byc zalatwiona w przyszlosci przez rzady suwerennych panstw Ukrainy i Polski.
  Gdy zas do tego juz dojdzie, to my odczytamy owo jednostronne oswiadczenie tak: wy nie macie zadnych roszczen terytorialnych i miec nie mozecie, ale my je mamy. Polacy jak dotad okupuja bowiem czesc historycznych i etnograficznych ziem ukrainskich. Zatem bedzie rzecza sprawiedliwa dla ukrainsko-polskiego pojednania zwrocenie Ukraincom ziem, ktore sa przez nas nazywane Ukraina Zacurzonska. Wtedy, gdy sie te dwa fakty zestawi, to swiat nam, a nie Polsce przyzna racje.
  Wazne jest takze w obecnej chwili postawienie na porzadku dziennym tzw. akcji „Wisla” . Dazyc do tego by stanela ona na forum polskiego parlamentu i zeby sami Polacy potepili ja jako ludobojcza. Inicjatorem sprawy nie moze byc Mokry, lecz ktos z Polakow. Przeznaczyc na to 15-20 tys. USD. Gdy to sie stanie to wiesc o tym z odpowiednim naszym komentarzem w jezykach obcych powinna obejsc caly swiat.
  Zainicjowac wiece potepiajace polskie zbrodnie popelnione na narodzie ukrainskim przez rozne cudzoziemskie organizacje. Nasz komentarz do tego powinien nawiazywac do ucisku polskiego przed wojna na obszarze polskiej okupacji ziem ukrainskich oraz do slawnych akcji UPA w walce z Niemcami i komuna.
  Podniesc, ze sami Polacy oddaja hold bohaterskiej UPA , prekursorki „Solidarnosci” i potepiaja komunistyczna akcje „Wisla” znecania sie nad ukrainska ludnoscia. W tym duchu prowadzic propagande na rzecz historycznosci i etnograficznosci ziem ukrainskich obecnie okupowanych przez Polske, a o ktore z taka determinacja z komunistyczna wladza polska walczyla UPA razem z patriotycznymi polskimi silami WIN. Wynika z tego, ze patriotyczne sily plskie uznawaly role UPA i jej prawo do ziemi Zacurzonii.
  Podnosic należy przyznanie nagrody Ukraincowi za artykuly zamieszczane na lamach „Tygodnika Powszechnego” oraz „Znak”, a w propagandzie swiatowej glosic, ze reprezentuja one najzdrowsze sily narodu polskiego.
  Glosic prawde bardziej znanych wydarzen dziejowych (Grunwald, Wieden, Warszawa 1920, Monte Cassino) podkreslajac, ze odniesione tam zwyciestwa byly glownie dzielem Ukraincow a nie Polakow – Polacy odegrali w nich role drugorzedna.
  Stanowczo rozprawiac sie z antyukrainskimi pogladami na historie dzialalnosci OUN-UPA – E.Prusa, W.Hraniewskiego, J.Sobiesiaka, W.Romanowskiego, J.Popiela, J.Giertycha, A.Oliwy, W.Szoty, J.Turowskiego, J.Sereta. Najlepiej robic to piorem samych Polakow , wsrod ktorych znajduja sie osoby sprzedajne (obiecac wysokie honoraria i stypendia zagraniczne).
  Wskazane jest opanowanie niektorych polskich pism, w tym „Semper Fidelis”, „Tak i nie” i in. Wejsc do wladz Archiwum Wschodniego, infiltrowac Glowna Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich, przeszkadzac w zbieraniu materialow obciazajacych ukrainski nacjonalizm rewolucyjny OUN. Zestawic scisle poufne listy osob (nazwiska i adresy) nieprzychylnych i przychylnych ruchowi rewolucyjnemu, ktore nalezy dostarczyc „Prowidowi Krajowemu”.
  Dazyc należy wszelkimi srodkami i sposobami do odbudowania ukrainskiego charakteru Zacurzonii podkreslajac, ze samostijna Ukraina nigdy z tych ziem nie zrezygnuje i w odpowiednim momencie o nie sie upomni. Jesli Polacy beda sie upierac to Ukraina bez najmniejszego wahania uzyje sily zbrojnej.
  Doprowadzic do zwrotu przez Kosciol Polski katedry ukrainskiej w ksiazecym grodzie Przemyslu. Tu powinno znalezc sie biskupstwo Ukrainskiej Katolickiej Cerkwi oraz powinny osiedlic sie ukrainskie zakony.
  Poprzec politycznie, moralnie i finansowo fundacje im sw. Wlodzimierza Chrzciciela zalozona w Krakowie przez W. Mokrego . Nas interesuje punkt programu fundacji, ktory mowi o gromadzeniu dowodow o zbrodniach Polakow popelnionych na narodzie ukrainskim w okresie ostatniej wojny i w pierwszych latach powojennych (akcja „Wisla”).
  W naszej propagandzie wskazywac, ze podstawe Fundacji stanowi dar Watykanu przekazany przez Ojca sw. na dzialalnosc duszpasterska greckokatolicka. Jesli beda sprzeciwy pewnych srodowisk ukrainskich czy polskich to wowczas glosic na caly swiat, ze Polacy to pseudokatolicy i dzialaja wbrew zyczeniom papieza. Poslugujac sie imieniem Ojca sw. doprowadzic stopniowo do przeksztalcenia fundacji w Instytut Ukrainski, a z czasem do powolania na bazie tego instytutu Uniwersytetu Ukrainskiego w Krakowie. Zalezy nam takze na rozbiciu narodu polskiego i oslabieniu „Solidarnosci” – nalezy podsycac w lonie narodu polskiego separatyzmy regionalne (Gornoslazakow, Kaszubow, Gorali).
  Podsycac aktywnosc narodowa Ukraincow, Bialorusinow, Zydow, Czechow, Slowakow a przede wszystkim Niemcow. Proby hamowania ich dynamizmu okreslac jako ucisk i brak demokracji.
  Nie dopuszczac do zblizenia polsko-niemieckiego. To wszystko ma sluzyc oslabieniu Polski, a w przyszlosci doprowadzic do dekompozycji panstwa polskiego co lezy w interesie polityki Ukrainy, w ktorej sila awangardowa bedzie rewolucyjna OUN. Wobec zupelnego rozprężenia sieci polskiego kontrwywiadu, z ktorego solidarnosciowy rzad wypedzil wszystkich fachowcow pochodzacych z nomenklatury, odbudowac tajna siec OUN i zaczac kontrolowac wszystkie dziedziny zycia Rzeczypospolitej.”

 2. Skutek – wyrzynka wołyńska – ma przyczynę, jak zwykle zresztą. To odpowiedż na działania polskich panów przez dłuuuuugi czas na obszarze Ukrainy. Zaznaczam: nie jestem ukraińcem ale niestety polakiem i jest mi często wstyd z tego powodu. Czytać historię , dziewczęta i chłopcy, ze zrozumieniem i z różnych żródeł!

  1. Skutek – holocaust – ma przyczynę, jak zwykle zresztą. To odpowiedż na działania niemieckich żydów przez dłuuuuugi czas na obszarze Niemiec. Zaznaczam: nie jestem niemcem ale niestety żydem i jest mi często wstyd z tego powodu. Czytać historię , dziewczęta i chłopcy, ze zrozumieniem i z różnych żródeł!

  2. Do Hansiu. No jednak była między nimi „subtelna” różnica. Żydzi niemieccy nie mordowali niemców , przed 2 WŚ, natomiast po, Palestyńczyków, a i owszem. Także słusznie, że Ci wstyd.

 3. Cejrowski, szczyt prawactwa, już dawno powinien usunąć się z życia publicznego. Do Ekwadoru wynicha !

 4. cytat – że wypowiedzi Cejrowskiego „„są obelżywe, urągające, uwłaczające godności człowieka, wyrażają pogardę wobec Ukraińców, poniżają ich w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji znieważają osoby narodowości ukraińskiej z powodu ich przynależności narodowej”.a gdy palili kradli mordowali to nie było jak wyżej ?

  1. Cejrowski to mentalny banderowiec. Kto mówi nienawistnie, ten prowadzi do nienawiści

  2. Terra dodecca A ty mentalnie jesteś kim???
   Ofiarą korporacyjnej propagandy, która ma kłopot ze zrozumieniem słowa nacjonalizm i nieodparcie jedynie z faszyzmem Ci się ono kojarzy? A do słownika zajrzeć biegiem!
   Cejrowski ze względu na pozostawanie w dość luźnych związkach z systemem obecnej RP (nr ileśtam) może sobie pozwolić na bezpośrednie i jadowite wypowiedzi, które dla cierpiących na chorobę PO-PO (politpoprawności) są nie do przyjęcia. Jednak porozmawiaj sobie z tymi, którzy na terenach obecnej Ukrainy usiłowali po II WS krewnych odnaleźć, a znajdowali jedynie zdewastowane nagrobki… Postawie dolary przeciw orzechom, że język jakim się posłużą ( w przeciwieństwie do wynurzeń Cejrowskiego) na pewno nie będzie kwalifikował się do druku.

 5. Niestety. Dzisiejsza postawa władz Ukrainy, rzekomo demokratyczna, faktycznie wymusza na polskiej pisowskiej prawicy zaślepionej rusofobią, tolerowanie szerzenia kultu rezunów z Wołynia. Co wiecej, ida podobnie jak PiS, dla ktorego AK< NSZ i "Żołnierze Wyklęci" to tylko stopniowanie dobry, lepszy, najlepszy. Najlepszy w mordowaniu komunistów, ktorymi byli zwykl zjadacze chleba, popierający nową wladzę robotnicy i chlopi. Przecież nie walczyli z regularną armią, nie prowadzili akcji terroru na kupujących w sklepach za żółtymi firankami, tylko mordowali będącego na wsi chlopa, czlonka PPR, ali i PSL. Na Ukrainie, chociaż wiadomo, jakie byly różnice niędzy UPA, a OUN, czy SS "Hałyczyna" stawia się jednoznacznie na kult morderców. I nie ma żadnych przeciwdziałań polskiej dzisiejszej wladzy. Poprzednich zresztą też. Ma grobach niewinnie pomordowanych, martwą ciszą zapomnienia, nie da się zdudować zadnej przyjaźni, nawet antyrosyjskiego sojuszu polsko-ukraińskiego. Dla Polski alternatywą polityki milczenia jest zwrot ziemi na terenach objętych akcją "Wisla" zapłacenie odszkodowań za nieludzkie prześladowania wysiedlanej ludności przez oczywiście komunistów i przygotowanie wlasnymi rekami dla następnego pokolenia odpowiednika Kosowa, To nie mrzonki, tylko przestroga. Najsmutniejsze, że polityka zaniechania prowadzi do nienawiści między dzisiejszymi pokoleniami niewinnych ludzi imoże zaowocować zbrojnym konfliktem. Wielu tylko na to czeka. I niekoniecznie blisko za granicą. Sami sobie tworzymy wrogow na zawolanie. Warto przypomnieć sobie, a ilu to pozostalo nam na granicy prawdziwych sojuszników w 1939 roku, po zwycięskim odzyskaniu Cieszyna i upadku Czechosłowacji.W przeciwieństwie do rozchwianej polityczną poprawnością, rusofobią i realną oceną polskiej opinii, Ukraińcy murem stoją na stanowisku, że na Wołyniu żadnej zbrodni nie bylo. Najgorzej, że takie przekonanie pozostalo we wsiach, gdzie popełniono zbrodnie. Zbednych analogii do podobnego patrzenia na całym swiecie na własną historię nie warto rozwijać. Smutne, ale prawdziwe.

 6. W tym sporze – muszę przyznać rację Cejrowskiemu.
  Zamiatanie ,,pod dywan” nie wyjaśnionej i nie uregulowanej kwestii masowych zbrodni na polskich cywilach zamieszkujących w ub wieku tereny obecnej Ukrainy na szczeblu międzypaństwowym – rodzi takie skutki. Odżywa nacjonalistyczna skrajnie wroga innym narodowościom linia polityczna Dymitra Doncowa i innych. Wg tych założeń Ukraina nie powstanie jako państwo jeżeli nie wypleni się wszystkich elementów obcych narodowo. Był twórcą ,,dekalogu nacjonalistycznego”.

  Pierwotna treść dekalogu (1929)
  Ja – Duch odwiecznego żywiołu, który uchronił Ciebie od potopu tatarskiego i postawił między dwoma światami, abyś tworzył nowe życie:
  1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz walcząc o nie.
  2. Nie pozwolisz nikomu plamić sławy ani czci Twego Narodu.
  3. Pamiętaj o wielkich dniach naszej walki wyzwoleńczej.
  4. Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego.
  5. Pomścij śmierć Wielkich Rycerzy.
  6. O sprawie nie rozmawiaj z kim można, ale z tym, kim trzeba.
  7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
  8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
  9. Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawienia tajemnic.
  10. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…