Od kilku dni sytuacja na froncie ukraińskim się zaostrza. Obie strony: wojska rządowe i separatyści wzajemnie oskarżają się o rozpoczęcie ataków oraz użycie rzekomo wycofanej broni i ostrzały.

Siły rebeliantów z Doniecka / wikipedia commons

Strzelanina na froncie rozpoczęła się podczas wizyty prezydenta Piotra Poroszenki w Niemczech. Jak na razie komunikaty mówią o stratach po stronie ukraińskiej oraz o śmiertelnych ofiarach wśród ludności cywilnej. Centrum walk znajduje się w okolicach wsi Awdiejewka. Strona ukraińska informuje również o walkach w okolicach Mariupola.

– W walkach, które trwają nieprzerwanie od niedzieli, poległo już ogółem pięciu, a rannych zostało 14 wojskowych – mówił rzecznik sztabu generalnego armii w Kijowie, Ołeksandr Motuzianyk. Są też informacje o stratach wśród wojsk separatystów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła, że rozejm nie istnieje, zaś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow z kolei skomentował sytuację w sposób następujący:

– Jest nam niezmiernie przykro, że kierownictwo Ukrainy świadomie rezygnuje z realizacji tych porozumień, bez względu na to, że właśnie pod tekstem, gdzie zapisane są porozumienia, widnieje podpis prezydenta Ukrainy — powiedział.

Sytuacja jest wciąż dynamiczna, o komunikaty, jednoznacznie wskazujące na sytuacje na frontach, jest trudno, natomiast pewne na razie jest jedynie to, że sytuacja, mająca obecnie miejsce na Ukrainie będzie sprawdzianem, na jakim etapie znajdują się relacje Europa-Rosja.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Wojna nie wraca na Ukrainę, wojna tam permanentnie trwa! Obecny rząd Polski ściąga Ukraińców nie bacząc na koszty!
    Moim zdaniem: Hodujemy Żmiję na własnej piersi!
    Ku przestrodze!

  2. banderowcy dostają lanie więc podniósł się jazgot wszelkiej maści rusofobów , Brawo Powstańcy trzymamy w Polsce za Was kciuki

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Peru: nowy rząd szuka poparcia w Kongresie. Intryga przeciwko prezydentowi Castillo

Przed zbliżającym się głosowaniem nad wnioskiem o wotum zaufania, Pedro Castillo i nowa pr…