Od 1 czerwca 2019 wszyscy dorożkarze w Polsce, a także fiakrzy z Morskiego Oka będą musieli wprowadzić kasy fiskalne. To efekt nacisków „Vivy!” na Ministerstwo Finansów.

W ubiegłym roku obrońcy praw zwierząt wystąpili do resortu z prośbą, aby dorożkarze i furmani byli rozliczani dokładnie tak samo jak inni świadczeniodawcy usług transportowych.

„Mając na względzie zarówno interes społeczny, jak i sprawiedliwość względem innych grup podatników prosimy o nieprzedłużanie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących dla transportu drogowego pasażerskiego pojazdami ciągniętymi przez konie do Morskiego Oka” – możemy przeczytać w liście. Dokładnie w sylwestra, czyli 31 grudnia, minister Teresa Czerwińska podpisała rozporządzenia w tej sprawie.

Każdy przewoźnik, który świadczy usługi transportowe siłą mięśni zwierząt, będzie musiał od 1 czerwca wydać każdemu klientowi paragon. Dotyczy to fiakrów w tatrzańskich dolinach, dorożkarzy z Warszawy i Krakowa, organizatorów kuligów.
Nie ukrywam, że bardzo mnie cieszy decyzja Ministerstwa Finansów – powiedziała cytowana przez „GW” Anna Plaszczyk z krakowskiej „Vivy!”. – W końcu ktoś będzie miał kontrolę nad tym, jak często i jak dużo pasażerów przewożą konie. A i prywatni przedsiębiorcy, którzy zmuszają zwierzęta do pracy, będą musieli rzetelnie rozliczać się z ich pracy i wykazywać prawdziwe zyski.

Obrońcy praw zwierząt twierdzą, że to duży krok w walce o poprawę losu koni, lecz są też pełni obaw, czy rzeczywiście fiakrzy będą stosować się do zaleceń, a konie przestaną być przeciążone. Trwa dyskusja nad kolejnymi, jeszcze bardziej przełomowymi rozwiązaniami, które można wprowadzić (np. kontrole, bramki magnetyczne). Na razie jednak cieszy odzew resortu.

patronite
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Iskrzy między Kijowem a Warszwą. USA szarpną cuglami?

Od kilku dni obserwatorzy międzynarodowego życia politycznego zadają sobie pytanie, czy os…