Kilka tysięcy osób spokojnie i radośnie manifestowało we Wrocławiu pod hasłem „Miłość przeciw nienawiści”. Wbrew obawom wyrażanym głośno przez kandydata na posła z ramienia PiS, zamieszek nie było. Kontrmanifestantów też przyszło niewielu.

Przez ścisłe centrum stolicy Dolnego Śląska przeszło – według szacunków organizatorów – ok. 10 tys. osób LGBT i ich sojuszników z tęczowymi flagami. Na samym froncie marszu niesiono motto wydarzenia „Miłość przeciwko nienawiści”. Na innych transparentach można było m.in. przeczytać hasła „Tak dla edukacji, nie dla nienawiści”, „Rodzina to miłość”, „Szczucie ma skutki śmiertelne”, „Zarazą jest głupota i uprzedzenie”, ale też zawołania „Episkopacie, zluzuj gacie” czy „Jarek, może byś tak wpadł popedałować?”. Demonstranci eksponowali również tęczową mapę Polski z przypomnieniem, że osoby LGBT żyły w niej zawsze i to się nigdy nie zmieni.

Przy trasie marszu z kolei ustawili się aktywiści Fundacji PRO-Prawo do życia, eksponując swoje obraźliwe dla osób homoseksualnych transparenty – takie, których pokazywania niedawno zakazał jej gdański sąd, w ramach zabezpieczenia powództwa trójmiejskiej organizacji Tolerado. Złamanie zakazu może doprowadzić do nałożenia na antyaborcyjną, skrajnie konserwatywną fundację grzywny nawet w wysokości 15 tys. złotych – pisze Oko.press. Przemarsz ochraniała policja, która jeszcze przed startem wydarzenia zatrzymała mężczyznę zmierzającego na miejsce zbiórki z dwoma nożami. Jak informuje Gazeta Wrocławska, 41-latek, dobrze już znany mundurowym, krzyczał „Allahu Akbar”.

– Marzy się nam polskie społeczeństwo otwarte, akceptujące, obywatelskie i doceniające różnorodność. Samo się nie zrobi, nasz opór względem przemocy władzy, panoszącej się nienawiści i agresji ma znaczenie i wymierne skutki! – pisali o celach swojego zgromadzenia organizatorzy jedenastej już edycji marszu. Domagali się, by z języka debaty publicznej w Polsce zniknęła mowa nienawiści pod adresem osób LGBT, a w kodeksie karnym znalazł się zapis zabraniający jej stosowania. Szczególny apel o zmianę języka wystosowano do katolickich hierarchów oraz do mediów.

Poparcie dla takiego programu wyrazili podczas wydarzenia politycy Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. Nie zabrakło również miejscowych działaczy i działaczek równościowych i feministycznych, na czele z Martą Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wyróżniał się blok antykapitalistyczny.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. „Przemarsz ochraniała policja, która jeszcze przed startem wydarzenia zatrzymała mężczyznę zmierzającego na miejsce zbiórki z dwoma nożami. Jak informuje Gazeta Wrocławska, 41-latek, dobrze już znany mundurowym, krzyczał „Allahu Akbar”.”

  Widzę, że coraz więcej debili zaczyna brać przykład z muzułmanów, tak narzekają że Islam to zło i trzeba się przed nim bronić a niektórzy z nich chyba chcieliby robić to samo co oni.

  „Domagali się, by z języka debaty publicznej w Polsce zniknęła mowa nienawiści pod adresem osób LGBT, a w kodeksie karnym znalazł się zapis zabraniający jej stosowania.”

  Dlatego jestem przeciwko lewicy i niektórym postulatom organizacji lgbt mimo tego, że akceptuję ludzi homoseksualnych. Droga lewico, zrozum wreszcie, że domagając się ścigania za „mowę nienawiści” niczym się nie różnisz od prawicy która chce zamykać do więzienia za „obrażanie uczuć religijnych”. W Polsce jest wolność słowa i każdy ma prawo krytykować co chce, nawet w ostry sposób, poza tym istnieje różnica między krytykowaniem grupy osób a znieważaniem konkretnej osoby, to pierwsze nie powinno być penalizowane.

  Tak jeszcze apropo lgbt – jeśli chcecie aby większość ludzi uznała was za normalnych i zaakceptowała to powinniście zrobić coś innego niż parady z tęczowymi flagami. Dlaczego nie zbierzecie podpisy pod referendum w sprawie związków partnerskich? Dlaczego na przykład nie zorganizujecie zbiórki dla kogoś potrzebującego aby pokazać że jesteście normalnymi ludzmi i jest dla was ważne dobro? Takie coś na pewno poprawiłoby wasz wizerunek.

  Mam nadzieję, że niektórzy ludzie przeczytają moje słowa i zastanowią się nad nimi.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Kuba: wybrano nowego pierwszego sekretarza Partii Komunistycznej

Miguel Diaz-Canel, obecny prezydent Kuby, został w poniedziałek wybrany pierwszym sekretar…